Ostimme mökin ilman sähköjä, vedämme mökille sähköt varmaan viimeistään kahden vuoden kuluttua. Sitä ennen kaipaisin vinkkejä - jos niitä on - miten pitää ruoka kylmänä niin ettei se mene pilalle mökillä kesäviikonloppuisin? Mökki on järven rannalla mutta järvi oletettavasti lämpenee niin paljon ettei järvessä säilyttäminen hyödytä. Maakellaria ei ole. Onko vaan pakko kaivaa joku kuoppa vai onko kenties niksejä joita en tiedä?
Kylmää ilman sähköä?
Ewald
123259
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
maitotonkat kylmänä jäitten avulla. jäät säilytettiin sahajauhojen seassa. jäätähän saat talvella järvestä. nyt kesällä voit tehdä sahajauhot.
toimiva versio. Aurinkopaaneeleilla hoituu myös, mutta..
Koitamme nyt hoitaa homman ilman melkeinpä mitään investointeja, sähköt vedetään mökille kuitenkin joten tuntuu turhalta ostaa nyt vain ehkä yhdeksi kesäksi kaasujääkaappia tarvikkeita. SItten kun ilmat syksyllä kylmenee niin homma hoituu itsestään mutta nyt muutamaksi kuukaudeksi pitäisi jotain keksiä.
Kaivat mökin pohjoisseunustalle noin 50-80cm:n syvyisen kuopan, laitat tiiliskivet pohjalle ja tasoitat kuopan reunat maanpinnalta tasaiseksi. Ostat/lainaat/varastat jostakin työmaalta 5 cm:n finnfoam tai vastaavan eristelevyn jonka leikkaat kuopan aukkoon sopivaksi. Styroxi-levykin käy hätätilanteessa. Levyn päälle yksi tiiliskivi painoksi ja avot, siinä sinulle kellari jossa maito säilyy 3 päivää ja olut pysyy juomakelpoisena..
Pitääpä kokeilla sitten tuollaisen maakellarin rakentamista!
Siistimpi tuosta kuopasta tulee jos teet sen esim. 60 senttisellä kaivonrenkaalla tai vuoraat seinät vanerilla. Kylmyyteen vaikuttaa eniten sitten kannen eristys, kuopan syvyys, paikan varjoisuus yms.
Kaasulaitteet ovat melkoisen kestäviä eikä niitä hevillä romuteta, vaan ne pannaan varastoon tai kiertoon. Huutonetissä ja muilla kauppapaikoilla liikkuu jonkin verran käytettyjä kaasujääkaappeja. Kun vilkaisin hotonettiä, niin parin päivän päästä loppuu Nurmolaisen kaapin kisa ja hinta oli ma-aamusella vielä 80 eurossa. Yllättävä paikka josta ostin omani oli lähikauppa, jonka yritteliäs vetäjä oli ottanut välitysmyyntiin mökkiläisiltä sähköistyksen jälkeen vapautuneita laitteita.
Kaivat tynnyrin maahan, kokonaan kansi päälle.
Sijoitat sen mökin varjopuolelle. Mahtuu ainakin kaljat ja muut juomat.
Jääkaapin. Johon tuot kotoasi pakastimessa jäädytettyjä esim 5litran vesikanistereita. Ainakin viikonlopun ruuat säilyy kylmänä. Eikä tarvi kontata sapuskoita jostain maamontusta koppiaisten seasta.
Kaipa löydät jostain vanhan tynnyrin puolikkaan, maalipurkin tai hätätilassa muovisaavi tai iso ämpäri. Upotat maahan mahdollisimman varjoon, kenties vähän soistuneeseen maahan. Kipon pohjalle sanomalehteä kosteuden imijäksi ja tiivis kansi päälle. Kyllä säilyy maidot ja makkarat viikonlopun ja ylikin!
Minä olen käyttänyt moista viritelmää vielä nykyisin jääkaapin jatkona. Syksyllä hillopurkit varasäilöön sinne. Kannattaa kokeilla.
maahan varjoiseen paikkaa, niin pysyy maidot kylmänä...
Näin meillä oli ennen kunnon kellaria ja sähkön tuloa. On kylmempi kuin betonirengas. Laita vaikka eristetty peite päälle, niin aina paranee...
Miten olis tuollainen Agrigaatti, nykyään eivät ole enään edes kovinkaan kalliita, ja jos kopin vaivautuu tekemään, niin ovat melko hiljaisiakin.
Niin, ja toimivat sähköjen vedon jälkeen eräänlaisena "varavoimalana"