Follikulaarinen lymfooma

Minulla todettiin huhtikuussa follikulaarinen lymfooma. Levinnyt laajalle vatsaan, ruokatorven ympärille ja keuhkon kärkeen. Kolmen sytostaattihoidon jälkeen kasvaimet olivat pienentyneet ja nieleminenkin onnistuu kun ruokatorven ympärillä oleva kasvainkin on enää vain 8 mm. Onko muita tämän lajin lymfoomaa sairastavaa? Vaikka tämä nyt näyttää paranevan, niin uusiutumisprosentti on kuitenkin n. 80 prosenttia.
310804
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eli en tiedä vielä diagnoosiani tarkkaan mutta haluaisin kysellä kuinka/minkä takia hakeuduit tutkimuksiin ja mitä oli oireina? Kun oli jo levinnytkin. Pahoin pelkään että täällä sama juttu..

Äänestä

Minä sairastin follikulaarisen 2004. Sain 8 kuuria mabtheraa ja sytoja. Mulla oli myös gradus I ja laajalle levinnyt, sitä oli vatsassa, pernassa,välikarsinassa, kainaloissa ja luuytimessä.
Sain sytojen jälkeen reilu 1 1/2v. mabtheraa ylläpitohoitona. Se on uusi hoitomuoto ja on kuulemma lisänny tautivapaiden vuosien määrää. Sillä niin valitettavaa kuin se onkin 90% varmuudella tämä tauti tulee uusimaan ainakin kerran. Tiedän netissä ihmisiä, joilla tämä on uusiutunut vuoden välein viisikin kertaa.
Onneksi hoidot puree yleensä, jollei tauti muuta muotoaan.
Kiva kuulla, että on kohtalotovereita, koska tällä palstalla meitä ei ole ollut monia. Minulle sanottiin sairaalassa, että tämä on vanhojen ihmisten tauti, mutta hoitavalääkärini oli eri mieltä. Yhtään itseni ikäistä en ole vielä tavannut(31v.)...
Toivottavasti saat hoidot loppuun kunnialla ja "möröt" karkoitettua! Hyvää kesää, kaima!

Äänestä
  • Tuota MabTheraa minäkin saan 2 vuoden ajan 2 kk välein ja toivottavasti se ainakin siirtää uusiutumista. Tuo lääke ei ole kovinkaan vanha, ainakaan Suomessa käytettynä, eli kuulumme siten kansainväliseen tutkimukseen, estääkö lääke uusimisen. Kovin vähän näkyy follikulaariseen lymfoomaan sairastuneita näilläkään palstoilla. Enemmänkin on Saku Koivu -tyyppisiä eli aggressiivista muotoa sairastavia. Sytohoidoissa käydessänikään en ole tavannut muita kuin aggressiivista muotoa sairastavia. Vielä ilmeisesti kaksi hoitoa eli mahdollisesti selviän 6 sytolla MabTheralla ja sitten 2 hoitoa pelkästään MabTheraa ja sitten tuo kahden vuoden suojahoito. Jos tällä kertaa pääsen näinkin helpolla, niin iloinen olen. Hyvää kesää sinullekin. Edellisen viestini kirjoitin vahingolla omalla nimimerkilläni Maaria.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Non Hodking kirjoitti:

Minulla todettiin huhtikuussa follikulaarinen lymfooma. Levinnyt laajalle vatsaan, ruokatorven ympärille ja keuhkon kärkeen. Kolmen sytostaattihoidon jälkeen kasvaimet olivat pienentyneet ja nieleminenkin onnistuu kun ruokatorven ympärillä oleva kasvainkin on enää vain 8 mm. Onko muita tämän lajin lymfoomaa sairastavaa? Vaikka tämä nyt näyttää paranevan, niin uusiutumisprosentti on kuitenkin n. 80 prosenttia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu