Apua! Alkaa menemään hermot koiran kanssa:
kun se näkee jonkun toisen koiran, alkaa vimmattu huuto. Kaikki muu unohtuu päästä, pakko vain vahtia ja haukkua ja tehdä "varoitushyökkäyksiä". Koira ei pure eikä aloita "lähitaistelua", vaan pyrkii vaan hätistämään toisen koiran pois.
Mitä tässä nyt pitäisi tehdä? Koira ei kuuntele huutoa eikä lempeää rauhoitteluakaan.
kun se näkee jonkun toisen koiran, alkaa vimmattu huuto. Kaikki muu unohtuu päästä, pakko vain vahtia ja haukkua ja tehdä "varoitushyökkäyksiä". Koira ei pure eikä aloita "lähitaistelua", vaan pyrkii vaan hätistämään toisen koiran pois.
Mitä tässä nyt pitäisi tehdä? Koira ei kuuntele huutoa eikä lempeää rauhoitteluakaan.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ootkos kokeillut ihan pehmeää keinoa..Ota joku koiran lelu mukaan lenkille. Pidä lelu itselläsi. Kun toinen koira alkaa lähestyä niin alakkin heilutella lelua koiran edessä ja ota siis huomio itseesi kehu ja anna lelu koiralle.. Jos koira edeleen haukku tms kiellä ja yritä edeleen huomiota itseesi..Tätä on vaike selitellä mutta näin se toimii pääpiirteittäin..Voit harkita myös koirakoulua:)
on kokemusta.sanoit ei kuuntele huutoa ei rauhottelua, väittäisin:tarkista oma "tilasi" tilanteessa, koira vastaa siihen. jos olet hiukkaakaan epävarma koira aistii sen heti. minä tein näin:menin koiran eteen,otin kaulasta korvien takaa kiinni, kuono kiinni koiran kuonoon asenteella olen POMO,tiukka tuijotus,älä päästä katsettasi harhailemaan, tai koiran,toistin rauhallisesti: ei ole meidän homma haukkua.x-kertaa.(tämä on ihan totta)nyt kävellessä kun huomaan ärtymistä koirassa ei tarvitse enää puuttua kaulaan vaan sanon vain hiljaa:ei ole meidän homma....toimii (melkein) aina.
Joo, ei toimi "kuulustelutuijotuskaan". Saattaa auttaa vähäksi aikaa, mutta sitten homma alkaa taas.
Jos toinen koira on irrallaan, koko hommaa ei oikeastaan tapahdu, mistä sekin voi johtua??
kuuleppa minkä rotunen koira sinulla mahtaa olla ?huutaminen ei todellakaan auta yhtään mitään vaan tekee tilanteesta lähinnä koomisen ,aikaa ,tee selväksi että olet pomo eli lauman johtaja älä osota koirallesi että jo lenkille lähdössä pelkäät ,puhu koirallesi ,aina kun voit ,rauhallisesti ,äänen paino vaikuttaa koiralla on todella hyvä kuulo!en muuten antaisi neuvoja mutta itsellä on tosi vahti mutta ei poppota minua enään kun on tehyty selväksi kuka on johtaja ,vie aikaa mutta palkitaan ja kannattaa kouluttaa jos itse et osaa kysy asiantuntialta apua ,jokainen koira on yksilö ,onnea ja kärsivällisyyttä .
Joo, tiedetäänhän se että huuto ei auta..
On tässä kokeiltu kaikenlaista, ja tuntuu että olen itse kyllä aivan rauhallinen noissa tilanteissa. Ei osannut yksi koirankouluttaja ainakaan sanoa juuta eikä jaata, pelkkiä ympäripyöreyksiä. Tahtoo siihen tv-ohjelmaan mitä joskus näytettiin...
Koira on sekalainen paimenkoira, eli puolustustahto on tietysti tavallaan ymmärrettävää. Koira kyllä tietää kuka periaatteessa määrää eli tottelee yleensä, mutta kun alkaa tunkeilijan hätistys, silloin unohtuu isäntä aivan täysin korvien välistä.
Meidän neitokainen (kohta 3v) käyttäytyi aivan samalla lailla, Meteliä ja valehyökkäyksiä. Kaikkiaan erittäin epämiellyttävää. Vakuuta siinä sitten muille "että tää on oikeesti ihan kiltti"!
Kokeiltiin kaikki mahdolliset ja mahdottomat konstit.
Lopulta tulin siihen tulokseen että minuahan se vahtii. Ei halua muita lähelle, ei ystäviä eikä vihollisia. Suojelee.
Nameilla (vein huomion pois lähestyjästä) ja runsailla muiden koirien tapaamisella asia on nyt kurissa. On parempi vapaana ollessa kun hihnassa.
Joskus auttoi myös se että kaivelin maata kamalan kiinostuneena kun muita tuli vastaan. Koira tuli myös kaivamaan.
Käymme säännöllisesti koirapuistossa. Siellä ollessa kävelen ympäriinsä enkä juurikaan pitkiä aikoja paikallani jutustele muiden omistajien kanssa. Kun olen liikkeessä pysyy koirakin liikkeellä eikä ehdi niin vahtia eikä kiihtyä.
Meille raja on noin kuusi koiraa, jos sen enemmän oma haukku alkaa taas valehyökkäilyt. Ilmeisesti ei pysty pitämään silmällä missä minä liikun ja missä muut koirat ovat.
Ongelma on ikävä ja toivon että keksin konstin millä pääset siitä eroon tai edes saat sen kohtuullisen kuriin.
Itsellä samanlaisia ongelmia oman koiran kanssa (2,5 v. mäyris)...Luulin jo toivottomaksi, kunnes lähdin mukaan koirakouluun. Nyt on takana muutaman viikon harjoittelu laumanjohtajuutta ym. ja kyllä on haukkumiset ja rähinät vähentyneet. Ei aivan joka tilanteessa vielä mene rauhassa, mutta huomattavaa edistystä on tapahtunut! Itsekin on saanut luottamusta ja arvokkaita neuvoja, joten ei muuta kuin koiran kanssa hyvään kouluun vaan! Kallista lystiä ja ankaraa harjoittelua, mutta kukapa ei tekisi mitä vain koiransa takia!