Hankin Handan DVB-C 6000 tallentavan digiboxin ja minun pitäisi saada kaksi tallennetta dvd-levylle. Olen surffaillut netissä kyllästymiseen asti enkä ole löytänyt ohjetta, jonka ymmärtäisin. Pyydän nyt teitä, hyvät ystävät, auttamaan naista mäessä.
Minulla on siis kovalevyllinen digiboxi, PC Windows XP käyttöjärjestelmällä ja "polttavalla asemalla" sekä USB-kaapeli. Kytken digiboxin ja PC:n toisiinsa USB:lla, mutta mitä sitten pitää tehdä ja mitä muita ohjelmia tarvitsen saadakseni dvd:llä katseltavan lopputuloksen?
Kiitos jo etukäteen avustanne!
Minulla on siis kovalevyllinen digiboxi, PC Windows XP käyttöjärjestelmällä ja "polttavalla asemalla" sekä USB-kaapeli. Kytken digiboxin ja PC:n toisiinsa USB:lla, mutta mitä sitten pitää tehdä ja mitä muita ohjelmia tarvitsen saadakseni dvd:llä katseltavan lopputuloksen?
Kiitos jo etukäteen avustanne!
Vastaukset 4
Vanhimmat
on se siirto-ohjelma asennettuna ?
http://www.laatuantenni.fi/tuki/handan_SWLoader_USB_tiedonsiirto-ohjelma.shtml
Kun tiedostot ovat PC:llä, niin nuo Topfieldin ohjeet varmaan pätee Handanin tiedostoihinkin:
http://fi.wikibooks.org/wiki/Topfield_TF5X00/DVDn_Poltto
Tuossa vielä tarkemmat ohjeet ProjectX:n käyttöön:
http://fin.afterdawn.com/artikkelit/arkisto/projectx_dvb.cfm
Mitään rautalanka ohjeita ei tuohon hommaan taida olla, mutta koita nyt noilla ensin ;)
Niin joo, tuossa Handanissa on vain USB1.1 liitin eli tunnin mittaisen ohjelman siirtoon saattaa kulua aikaa helposti 5-6 tuntia, jopa enemmänkin :(
Kiitos sinulle avustasi ja sen verran ehdin tutustua laittamiisi linkkeihin, että näillä ohjeilla pääsen hyvään alkuun.=)
Käsittämätön aika vaan menee tuohon siirtoon eikä tämä asia tullut boxia hankittaessa edes mieleen! Nyt sitten tietää ja täytyy huomioida mahdollista seuraavaa boxia hankittaessa.
Mukavaa kesänjatkoa!
Minulla on yli 5 vuotta vanha vieläkin erinomaisesti toimiva HP:n kannettava jossa on vakiona kaksi vanhaa 1.1.USB-liitäntää, mutta hankin PCMCIA korttipaikkaan soveltuvan kahdella USB2 liitännällä varustetun kortin. Nyt ainakin kuvien siirto digikamerasta tietokoneeseen tapahtuu tosi vikkelästi. Saattaisi auttaa tässäkin tapauksessa mikäli tietokoneessa on paikka PCMCIA-kortille.
On kuitenkin huomattava, että jotkut laitteet eivät siedä minkäänlaisia välivempaimia, kuten esim. USB-hubeja tms. joten niissä täytyy olla tarkkana. Eikä homma selviä kun kokeilemalla
USB1.1:ssä. Sitä ei saa millään ilveellä muutettua USB2.0 standardiin.