Hei! Olen kiinnostunut venäjänvinttikoirasta. Onko pentueita miten usein saatavilla ja kuinka paljon koiranpentu suunnilleen maksaa? Kodissani on aina ollut koira, jonka hoitoon olen osallistunut. Tällä hetkellä meillä lyhytkarvainen mäyräkoira, ilmeisesti ei tulisi mitään ongelmia? Kahden vuoden päästä muutan omaan asuntoon kerrostaloon kaupunkiin, tuleeko mahdollisesti haukkumisongelmia, vaikka olenkin lukenut, ettei tämä rotu paljon hauku.
Paljon maksaa...
7
1340
Vastaukset
- luolatarhu
En usko, että tulee mitään ongelmia asumisen ja koirien välillä.
Mutta kai sinulla on hyvät mahdollisuudet pitää koiria vapaana ja pitkillä lenkeillä?
Venäjänvinttikoirien niin kuin muidenkin vinttikoirien pitää olla saada vapaana vaikka koira-aitauksessa!
Ja vielä se, että nähtävästi asut vielä vanhempiesi kanssa.
Jääkö mäyris heidän kanssaan asumaan vai tuleeko mukaasi?
Niin ja onko mäyräkoira sinulle ostettu vai onko koko perheen? - terristi
on aika ajoin saatavilla, kannattaa katsoa yhdistyksen sivut: http://www.sci.fi/~sbk/ vasemmalta linkeistä jalostus ja sieltä takaa löytyy kasvattajia, heidän kotisivuillaan on varmasti tulevat pentueet mainittu. Hinnat ovat vanhemmista riippuen 800 eurosta ylöspäin.
Borzoi, kuten monet muutkin vinttikoirat, ovat laumasieluja, eivät viihdy pitkiä aikoja yksin. Jos alkaa haukkumaan, haukku on kumeaa ja kaikuu kauas. Meillä borzoin kaverina on kaksi terrieriä ja jossain vaiheessa se saa toisen borzoin kaverikseen.
Tuulen koirat sivuilta: http://www.lootus-sinulle.com/tuulenkoirat/ löydät paljon rodun harrastajia joilta kysellä kaikkea maan ja taivaan väliltä, myös muut vinttikoirarodut ovat siellä edustettuina. Myös Audax -palstalta löytyy harrastajia: http://s15.invisionfree.com/audax_et_celer/index.php , rohkeasti vaan mukaan keskusteluihin. - taisit
tuolla toisella palstalla kysellä nöffistä....???
Haukkuminen on hyvin koira kohtaista, ei rotukohtaista... - venakko
Erittäin ihana uros venakko sillä on ollut mäyräkoira kaverina. kirjoittele jos kiinnostuit.
- terristi
Minkä ikäinen, millaisista vanhemmista, mitä harrastettu ja miksi luovutte?
Itsellä vuotias borzoi-narttu että siksi kyselen kun on tarkoitus sille kaveria etsiä, ainakin jossain vaiheessa. Ainoa vaihtoehtohan ei ole aina pentu vaan olemme miettineet että uutta kotia etsiväkin voisi olla hyvä vaihtoehto. - venakosta
terristi kirjoitti:
Minkä ikäinen, millaisista vanhemmista, mitä harrastettu ja miksi luovutte?
Itsellä vuotias borzoi-narttu että siksi kyselen kun on tarkoitus sille kaveria etsiä, ainakin jossain vaiheessa. Ainoa vaihtoehtohan ei ole aina pentu vaan olemme miettineet että uutta kotia etsiväkin voisi olla hyvä vaihtoehto.Uros on yks vuotias kiltti ja hyvin tottunut toisiin koiriin.
Joudutaan luopumaan koska työpäivät ovat niin pitkiä että se joutuu olemaan liian paljon yksin kotona.Emme haluais siitä luopua mutta on pakko.
Voit laittaa sähköpostiosoitteen niin kerron tarkemmin koirasta ja voisin laittaa vaik kuvia. - terristi
venakosta kirjoitti:
Uros on yks vuotias kiltti ja hyvin tottunut toisiin koiriin.
Joudutaan luopumaan koska työpäivät ovat niin pitkiä että se joutuu olemaan liian paljon yksin kotona.Emme haluais siitä luopua mutta on pakko.
Voit laittaa sähköpostiosoitteen niin kerron tarkemmin koirasta ja voisin laittaa vaik kuvia.eli osoite on: [email protected] (eli nimimerkki ilman ekaa T-kirjainta ;) ). Laita vaan lisätietoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1445252Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1313370"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1263299Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m363203Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi432654Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.372259- 222198
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2291976prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!
Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".111884Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk891795