Tradenomin tutkinto

Tradenomin tutkinto on täysin riittävä niin julkishallinnon kuin liike-elämän huipulle. Esim. Jarmo Rantanen toimi merkonomipohjalta Tampereen kaupunginjohtajana ja Harri Koponen on niin ikään merkonomipohjalta Wataniyan johtajana Kuwaitissa.
91816
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

lähisukulainen kävi taik:n ja sai myöhemmin 20 vuoden kakun ison konsernin johdosta ja sen jälkeen 10 vuoden kakun pienemmän firman tj:ä.

Poikkeuksia löytyy eikä pohjatieto pahasta ole. Ktm ei mielestäni ole vielä liian teoreettinen tutkinto. Tarjoaa vain hyvän pohjan oppia ja etsiä lisää tietoa. Samoin edellytyksin traden tutkinto on täysin riittävä pohja oppia enemmän ja pyrkiä johtoon.

Kumpikaan tutkinto ei pelkästään vie mihinkään.

Äänestä

näitä 45-60 vuotiaita merkonomeja ja merkantteja johtotehtävissä, mutta tuskin on enää 20 vuoden päästä. Eli mitä haluan sanoa on että nykyään merkonomin papruilla ei pääse niin pitkälle kuin ennen. Suuri osahan esim. okon maakuntakottoreiden 50 pankinjohtajista on merkonomeja.

Äänestä
  • Täytyy ottaa huomioon ettei entisaikaan ollut olemassa mitään tradenomeja, eli merkonomi oli heti ekonomista seuraava.

    Lisäksi ennen oli vielä ns. duunarihommat arvossaan, eli "toimistohommiin" ei ollut tämmöistä yletöntä tunkua niinkuin nyt.

    Äänestä

  • KTM:iä tulee nykyään joka tuutista niin paljon, että traden paperit on ihan paperia tänä päivänä - saati sitten tulevaisuudessa.

    Äänestä

  • oikeassa kirjoitti:

    KTM:iä tulee nykyään joka tuutista niin paljon, että traden paperit on ihan paperia tänä päivänä - saati sitten tulevaisuudessa.

    noinkaan. Kyllä tänäkin päivänä trade saa ihan hyvin töitä. Kyse on henkilöstä. Toki tasavahvoista hakijoista ktm on edellä, se nyt on selvä. Kuinka paljon tulevaisuudessa, mikäli ylempi amk yleistyy samaa tahtia kuin alempi? Mutta kuten sanoit, myös kauppatieteilijöitä valmistuu aivan liikaa.

    Äänestä

...vaan hakemaan niitä johtajapestejä. Mutta ei kannata suuttua kun nauravat!

Tradenomi tekee merkonomien töitä merkonomin palkalla, luulee vaan itsestään enemmän ja se näkyy asenteessa. Ennen pitkää se totuus kyllä valkenee...

t. monta tradea työhaussa ohittanut merkonomi ;)

Äänestä

Aina näillä keskustelupalstoilla paasataan ja ylistetään, kuinka korkeasti koulutetut vie kaikki hyvät työpaikat ja muut ei ole mitään. Eiköhän noita korkeakoulunkäyneitä valmistu niin liukuhihnalta, ettei kohta ketään ole tekemään "kunnon" töitä. Enemmän roska- ja siivousfirmojen työ näkyy katukuvassa kuin tavallisen toimistoduunarin. Ilman niitä hukutaan omaan paskaamme. Siivoa siinä sitten jätöksiä ktm:n papereilla ja kehu vielä päälle kaikkein parasta tutkintoa.

nimim. perusduunareita arvostava ktm

Äänestä

Pääsin sanomalehtipainoon rotaatiotyöntekijäksi, ulkomaankaupan tradenomin papruilla mm. !!
Eikä ole edes provo, vaan totta!

Äänestä
  • Olen saanut semmoisen käsityksen että ennen oli tämmöinen järjestys suunilleen tässä kouluttautumisessa:

    peruskoulu - lukio - ekonomi - merkonomi

    kun tänäpäivänä merkonomi on 2. asteen "ammatti"

    peruskoulu - merkonomi - tradenomi - ekonomi

    En siis ihmettele jos jotkut 50v herrat ovat merkonomin papereilla hyvin vastuullisissa tehtävissä.

    Pitääkö tämä paikkansa?
    Kuka vahvistaa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


riittävä kirjoitti:

Tradenomin tutkinto on täysin riittävä niin julkishallinnon kuin liike-elämän huipulle. Esim. Jarmo Rantanen toimi merkonomipohjalta Tampereen kaupunginjohtajana ja Harri Koponen on niin ikään merkonomipohjalta Wataniyan johtajana Kuwaitissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu