Humboldts Universität Saksassa

Onko kukaan ollut vaihdossa Berliinin Humboldts Universitätissä?

Olen lähdössä sinne vaihtoon keväällä 2008 ja kuulisin mielelläni kokemuksia kaupungista ja yliopistosta!
2605
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Olin itse Berliinissä suorittamassa harjoittelua. asuin ja pyörin muutenkin paljon Humboldin opiskelijoiden kanssa vaikka itse en opiskellut ko. paikassa. Ko. yliopisto on erittäin arvostettu saksankielisissä maissa. kielikoe on kai aika vaativa ja opiskelukin. humboldilla oli oma klubi Universelle,joka oli kyllä hauska menomesta ja opskelijoiden bile-elämä oli vaativan opiskelun vastapainoksi vilkasta. Berliini on upea kaupunki ja suosittelen ehdottomasti. oma 6kk:n harjoitteluni Berliinissä on elämäni parasta aikaa!

Äänestä

Oltiin pari kuukautta takaperin täman Saksan vaihto-oppilasporukkani kanssa luokkaretkellä Berliinissä ja siinä (lauantai) päivällä kaupungin nähtävyyksiä kierrellessä & katsellessa saavuimme myös ko. Humboldt-Yliopiston luo.

Erittäin tyylikäs ja elegantti rakennus mielestäni. Vehreät köynnökset peittivät keski-aikaisen Yliopiston kiviseinämää. Taitaa olla vieläkin muutama digikameralla napattu kuva tallessa levyllä Humbodt Univesitätistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Berliini calling kirjoitti:

Onko kukaan ollut vaihdossa Berliinin Humboldts Universitätissä?

Olen lähdössä sinne vaihtoon keväällä 2008 ja kuulisin mielelläni kokemuksia kaupungista ja yliopistosta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu