Olen hankkinut kissani parivuotiaana löytökissatalosta. Kisutyttö on kiltti mutta aika arka. Joudumme käymään eläinlääkärillä säännöllisin väliajoin, ja nyt vanhemmiten (5v) sen käytös on muuttunut todella vihamieliseksi. Jo kotoa lähdettäessä se murisee ja huutaa kopassaan (kunhan sen vain ensin saa sinne tunkaistua). Eläinlääkärissä se muuttuu sähiseväksi ja murisevaksi matalaksi mytyksi eikä suostu minkäänlaiseen yhteistyöhön.
Mitä voisin tehdä kissani olon helpottamiseksi. Ihan jo hävettää mennä kissan kanssa lääkärille, kun lääkärin ilme kertoo, että taasko tuo ärripurri on saapunut. Minusta taas tuntuu siltä, että ihan kuin olisin epäonnistunut kissankasvattajana.
Lisäksi se tuntuu vihaavan pieniä lapsia. Jos kylään tulee alle 5-vuotiaita, niin kissa jo heti eteiseen tulee ilmoittamaan murisemalla, että saisi tuo pikkukersa lähteä menemään.
Onko kellään samoja kokemuksia?
Mitä voisin tehdä kissani olon helpottamiseksi. Ihan jo hävettää mennä kissan kanssa lääkärille, kun lääkärin ilme kertoo, että taasko tuo ärripurri on saapunut. Minusta taas tuntuu siltä, että ihan kuin olisin epäonnistunut kissankasvattajana.
Lisäksi se tuntuu vihaavan pieniä lapsia. Jos kylään tulee alle 5-vuotiaita, niin kissa jo heti eteiseen tulee ilmoittamaan murisemalla, että saisi tuo pikkukersa lähteä menemään.
Onko kellään samoja kokemuksia?
Vastaukset 2
Vanhimmat
koppaan voi ainakin suihkuttaa feliway-suihketta, pitäis rauhoittaa kissaa. sinänsä on ihan normaalia että kissa alkaa karsastaa kantokoppaa jos ja kun sinne laittaminen tietää sitä, että joutuu epämiellyttävään lääkärikäsittelyyn. niin voi käydä ihan reippaillekin kissoille, et ei se sun vika oo. :) feliwayn suihkuttelun lisäksi voit tehdä niin että pidät sitä koppaa tavallisesti lattialla auki. voi käydä niin että kisu alkaa suhtautua itse koppaan paremmin, voi jopa alkaa nukkumaan siellä. hyvittele myös kissaa lääkärireissujen aikana, anna vaikka sinne koppaan jotain herkkuja.
lasten vihaamisesta mulle tulee mieleen että oisko lapset ehkä kohdelleet sitä pahoin sen aiemmassa kodissa..? :/ ku kyllähän kissat osaa yhdistää kaltoinkohtelun tietynlaisiin ihmisiin, esimerkiksi isolta mieheltä turpaansa saanut kissa voi alkaa vihaamaan kaikkia isoja miehiä. oiskohan kaikkien kannalta helpointa jos kissa olisi lasten vierailun ajan jossain suljetussa huoneessa tms..?
Kissa voi pelätä lapsia myös vaikka sitä ei olisi koskaan kohdeltu kaltoin. Meidän vanhempi kissa kohtasi elämänsä ekaa kertaa lapsen, siskon vajaan vuoden ikäisen tytön joka oli taapertava, kovaa melua pitävä ja käsillään huitova tapaus ja koska se oli vielä melkein kissan kokoinen, eli siinä kissan tasolla enemmän kuin me aikuiset, niin kissa toki pelästyi että mikä helkkari tuo on ja nosti karvat pystyyn ja pakeni sängyn alle ja oli siellä piilossa kunnes lapsi oli lähtenyt. Ja sen jälkeen se on vältelly kaikkia meillä kyläileviä pienikokoisia metelöiviä ihmisiä. Eli luulisin että yksi yllättävä/epämiellyttävä kohtaaminen lapsen kanssa saa kissan inhoamaan kaikkia pikkuihmisiä, varsinkin kun lapset yleensä mölyävät ja juoksevat kissan perässä kiljuen jne.