Taas on mainosväki oikein satsannut juhannusta edeltävään aikaan: bussipysäkeillä ja valopylväsmainoksissa on yksi aihe ylitse muiden - alkoholi eri muodoissaan. Aamun työmatkalla pisti silmään lonkerolla täytetty katiska. Että saunokaa, uikaa, soutakaa, kokekaa verkkoja, ajakaa autoa, tapelkaa, tanssikaa ja puukottakaa toisianne vaan suomalaiset humalassa tänäkin vuonna, teillä on siihen lupa! Sitten pyhien mentyä saadaan taas laskea tilastot ja kauhistella satoa. Kyllä Suomi on kaksinaismoralistinen maa. Minun mielestäni alkoholin mainostaminen pitäisi kieltää samalla tavalla kuin tupakan mainostaminen, kyllä ne jotka haluavat sitä juoda osaavat sitä ostaa ilman mainontaakin. Jokainen aikuinen ja suuri osa alaikäisistäkin kyllä tietää mistä sitä saa.
Vastuutonta mainontaa
Juhannusruusu
261602
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
On nii mukava killittää viinaa ja olutta ja viiniä ja siiteriä varsinkin jussina. Se se o oikeeta elämätä. Kaikki kaveritki o niin kännissä kku apinat että o mukava heilua puusta puuhun, jeeeh ööööööööh. Sitä vaa sanon ett kyll maailma on nii ihana paikka ku o juomingeis. Kavereita on palijo ja kakki kännis, jees yööööks.
juhannuksen jälkeenkin? Ettei vaan kato kävisi teidänkin riveissänne!
Ja vaik ei oliskaa nii äkkiä niitä uusia kavereita saa. Pullo vaa kiertämään ja uusia kamuja tulee kok aja. Tuu sääkli mukkaa!
Jos juomaseuransa tai juomattomuusseuransa saa vielä valita, niin taidanpa pitäytyä kotinurkillani.
sinullekin.
(Tämä ketju on ollut ihan provoa.)
Ihan tosissani minä olen sitä mieltä, että paitsi Kartago myös viinan mainonta tulisi hävittää.
tosissaan, mutta siis sitten ketju on provoa.
Vaikka olisikin, juokaa niin paljon kuin napa vetää, mutta älkää sitten enää sekaantuko keskusteluun.
Höpöhöpö.
Pientä yleistämistä taas. Ei kaikki örvellä kännissä. Meikäläisen juomiseen tai ostopäätöksiin ei ainakaan mainokset vaikuta mitenkään.
Piristää tylsää maisemaa vaan.
Samantien voitais sitte poistaa alusvaate-ja muut mainokset jos oikein lähetään pilkkua nussimaan.
Ja juhannukseenhan kuuluu alkoholi,jokainen juokoot miten lystää.
Perustelisitko, millä tavalla, miksi ja mistä lähtien alkoholi "kuuluu juhannukseen"? Ja kyllä vaan, alusvaatemainoksetkin ja tylsääkin tylsemmät automainokset voisi aivan hyvin poistaa. Ei se mitään pilkun nussimista ole, eikä edes tiukkapipoisuutta, kyllä ihmiset tietävät mistä alkkareita (tai autoja) saa ostaa. Enkä kylläkään puuttunut kenenkään henkilökohtaisiin juomatapoihin, ne ovat minulle aivan sama, kritisoin MAINONTAA.
Juhannuksen jälkeenhän voisi nuo ulkomainokset korvata vaikkapa hukkuneiden/puukotettujen/kolarissa kuolleiden muistokirjoituksilla...
Jopa älähti se, johon kalikka kalahti! Eihän Suomessa SAA sanoa mitään poikkipuolista siitä, että ihmiset juovat itsensä ja toisensa hengiltä! Viinanjuonti on saavutettu etuus, josta ei, piru vie, tingitä vaikka henki menis! Minusta nähen soromnoo.
Alkoholi kuuluu juhannukseen koska siitä on tullut tapa. Montako ihmistä tunnet jotka viettää juhannuksen selvinpäin? Minä en varmaan ainuttakaan.
Toiset osaa ottaa sen verta sivistyneesti ja järkevyyden rajoissa ettei mitään satu tai tapahdu!
Omassa kaveripiirissä ei ainakaan koskaan ole kellekään mitään sattunut, ja kaikilla on järki päässä senkin suhteen, että jos otat et aja ja vesille ei kännissä lähdetä.
Ainakin meillä on tapana pitää porukassa toisista huolta.
Että eipä ole täällä kukaan juonu itseään tai toisia hengiltä.
Satun tuntemaan useitakin henkilöitä, jotka eivät juo juhannuksena tai muinakaan juhlapäivinä vain sen vuoksi, että "siitä on tullut tapa". MIKSI siitä on tullut tapa, sanopa se! Ja onko huonoja tapoja pakko vaalia? Ei minusta.
Tuohan on kaikkein yleisin puolustelu: "Ikinä ei mitään ole sattunut, ei nytkään satu!" Ihan kiva, jos pidätte huolta kavereistanne, mutta mitä tahansa voi sattua siitäkin huolimatta, että otatte vain kohtuullisesti.
No niin tai näin, me ainaki otetaan ja kivaa on!
Yhtä isolla todennäköisyydellä voit kuolla tai loukkaantua vaikka autokolarissa selvinpäin.
Eikö se oo jokaisen omassa harkinnassa ottaako vai onko ottamatta. Omalla vastuulla. Turha siitä on meteliä nostaa.
En olekaan kritisoimassa kenenkään juomatapoja, niille kun ei mitään voi, arvostelin alkuperäisessä tekstissäni mainostajien moraalia tai sen puuttumista. Lue ja ymmärrä lukemasi.
Kuinka se on keneltäkään pois jos alkoholia tai muuta mainostetaan. Voit pistä silmät ihan rauhassa kiinni mainosten kohdalla. Ei mainonnan poistaminen poista jonkin asian kulutusta. Kannattaa vaikka miettiä entisen NL:n mallia jossa ei käytännössä ollenkaan mainostettu, mutta silti sukkahousut kelpasivat.
Missäs vaiheessa minä väitin, että jos viinaa ei mainosteta, niin sen kuluttaminen lakkaa? Enpä tainnut niin sanoakaan! Enkä usko pätkääkään, että niin kävisi, jos mainostaminen lakkaisi. Minusta vaan alkoholin mainonta on täysin turhaa ja sillä siisti, ei ole mitään jeesustelua. Sehän sitä jeesustelua on, kun ensin kansalle oikein tuputetaan että 'juokaa, juokaa' ja sitten päivitellään hukkumis- ym. tilastoja, vai eikö ole muka? Ja sinne entiseen Neukkulaan sukkahousut kelpasivat siksi, ettei niitä siellä ennestään ollut - viinaa kyllä oli, eikä sitä siellä tarvinnutkaan mainostaa, menekkiä kyllä riitti, niin kuin riittää nykyäänkin.
Sinäkö sitten oot ite joku täyrellinen, tietääkseni suomessa on sananvapaus, mutta näköjään se ei täällä päde,kun muut ei saa kommentoira ja sanoa mielipirettään.
Tarvi kumminka idiooteiks ruveta haukkumaan tyyliin "lue ja ymmärrä".
Ketään en ole idiootiksi sanonut, enkä itseäni täydelliseksi, kaukana siitä. Mielipiteen saa sanoa kuka tahansa, mutta toisinaan arveluttaa tuo sisälukutaito...Ja sitäpaitsi, miksi suutut? Liippaako liian läheltä? Yritin vain saada aikaan keskustelua aiheesta 'alkoholin mainostaminen - turhaa vai tarpeellista'. Olen edelleen sitä mieltä, että se on turhaa!
Ihan oikeessa oot, voihan sitä vaikka jalankulkijana kuolla jonkun rattijuopon auton alle ilman omaa syytään. Ja eihän tuo ap. kirjoittaja ketään juomasta kieltäny, mikäli minä ymmärsin. Omassa hallussa on juominen ite kullakin.
sallivatko leirintäalueet alaikäisten alkoholijuomien nauttimisen? vai otetaanko pullot portilla pois jo niitä löytyy?
yyteriin olen menossa.
Miksi kysyt tätä asiaa minulta, en ole leirintäalueen vartija, enkä tunne paikallisia käytäntöjä, mutta luulisin että pullot otetaan pois joka tapauksessa. Että tiedät nyt sitten keksiä kiertokeinon etukäteen ;)
Tuskin kirjoittaja sinulta nimenomaan kyseli älä nyt luule itsestäsi liikoja.
p*****sees.