tuo

koiravero on ihan

samanlainen kun autojen ympäristövero poltoaineesta .Sillä maksulla piti korjata sekä kunnostaa liikenne väylijä, miten kävi meni politikkojen pppppp. näin on myös tämän veron kanssa kunnissa.

2

876

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 14vuotta

      edellisestä koirastani. Mitään en siitä saanut koska silloisessa asuinkunnassani ei koirapuistoja ollut.
      Nyt en ole maksanut koska en käy koitapuistoissa niiden siivottomuuden vuoksi ja kerään joka ainoan läjämme pois. En anna koira edes pissiä kenenkään pihan pieliin, en postilaatikkoihin en lähelle leikkipuistoja. Olen myös niin raakalainen että jos veron joutuisin maksamaan niin ehkä läjät myös jäisivät keräämättä.
      Koirverotus on epäoikeudellinen. Toisissa kunnissa se on ja toisissa ei.( Pitäisi varmaan autoverokin vapauttaa toisista ja toisissa maksattaa). Tälläisillä vanhoilla jäänteillä kun koiravero, kerätään vain rahaa johonkin muuhun kun koiriin. Parempi olisi laittaa vaikka joku jäsenmaksu koirapuiston käyttäjille ja kunnostaa puistoja näillä varoilla.
      Koiravero kuuluu samaan kategoriaan televisiolupamaksun kanssa, toiset maksaa ja toiset ei. Lupamaksun olen aina maksanut koska sen eteen myös jotain saan (katsella saippuisarjat).
      Kaikkien koiranomistajien pitäisi yhdessä vastustaa tälläistä jäännettä ja jättää maksamatta jos ei oma kotipaikka pysty selvittämään minne rahat menevät.

      • chihukas

        ..ne jotka käyttävät koirapuistoja ja jättävät läjät nurmikolle ja pyöräteille....
        Niiden ei pidä maksaa jotka siivoo oman koiran kakat pois pihoilta ym. paikoilta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      202
      6973
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4622
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      36
      4191
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      71
      3229
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1945
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1686
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1670
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1573
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1439
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1227
    Aihe