kaverini löysi sähkölinjan alta Bubin näköisen kuolleen huuhkajan läheltä Helsinkiä
oli lentänyt sähkölankoihin ja kuollut
Jätti huuhkajan paikalleen.Pelkäsi että joutuu syytetyksi suojellun eläimen tappamisesta
Bubi- huuhkaja kuollut
11
2492
Vastaukset
- Turha pelko
Turha pelko joutua syytetyksi löydetyn eläimen tappamisesta. Kuolinsyy pystytään selvittämään ja pystytään huomaamaan ja selvittämään myös onko löytäjä tappaja vai ei. Ilman todisteita ei löytäjää syytettäisi ja todisteitahan ei voi löytyä kun niitä ei ole.
Ois tärkeää mahdollisimman pian poimia kuollut rauhoitettu/harvinainen eläin kuten huuhkaja talteen ja toimittaa vaikka eläinlääkintä-ja elintarvikelaitokseen (EELA) tai yliopistolle. Tai edes ilmoittaa havainnosta. Myös poliisille voi ilmoittaa.
Oliko huuhkaja rengastettu tai merkitty? - juhky
huuhkajat ole Bubin näköisiä. Se onkin kova kundi, joka erottaa eri huuhkajayksilöt toisistaan.
- Stadion
Ei se ole kuollut, se kummittelee vielä huomennakin...
- Faktaa pöytään
Stadion kirjoitti:
Ei se ole kuollut, se kummittelee vielä huomennakin...
Forumin cityhuuhkajilla pyyhkii hyvin. Nyt meinasi päästä ensimmäinen koira ruokalistalle. Birdlifen väitös, että huuhkaja puolusti poikasiaan on paskapuhetta. Kaikki tietävät, että huuhkajat syövät kissoja ja pieniä koiria, luonnossa esim nuoria kettuja.
Birdlife antoi lausunnon johtaakseen luonnosta tietämättömiä hesalaisia harhaan. Jos kaupunkilaisille selviää, että huuhkajat ovat vaaraksi heidän lemmikeilleen, ne hävitetään ja sitä Birdlife haluaa välttää. - juu juu juu
Faktaa pöytään kirjoitti:
Forumin cityhuuhkajilla pyyhkii hyvin. Nyt meinasi päästä ensimmäinen koira ruokalistalle. Birdlifen väitös, että huuhkaja puolusti poikasiaan on paskapuhetta. Kaikki tietävät, että huuhkajat syövät kissoja ja pieniä koiria, luonnossa esim nuoria kettuja.
Birdlife antoi lausunnon johtaakseen luonnosta tietämättömiä hesalaisia harhaan. Jos kaupunkilaisille selviää, että huuhkajat ovat vaaraksi heidän lemmikeilleen, ne hävitetään ja sitä Birdlife haluaa välttää.No nyt sinä osoitat tietämättömyyttäsi. Huuhkaja ei saalista normaalisti kissan kokoisia eläimiä, vaan yleensä vain hätätilanteissa, kuten muun ravinnon ollessa erittäin vähissä. Helsingin keskustoissakin elelevät huuhkajat käyttävät pää-asialliseksi ravinnokseen rottia. Helsingin stadionilta kerätyt oksennuspallonäytteet todistivat, että kanitkin ovat paljon harvinaisempia huuhkajian saaliita Hesan keskustoissa kuin rotat. Paljon löytyi myös hiiriä saaliseläinten joukosta oksennuspallojen perusteella, mutta ei edes ainuttakaan rusakkoa, vaikka näytteitä saatiin yli 50 saaliseläimestä ja rusakoita on Hesassa yllin kyllin. Suurimpia saaliita olivat kanit.
- vai ihan koiria...
Faktaa pöytään kirjoitti:
Forumin cityhuuhkajilla pyyhkii hyvin. Nyt meinasi päästä ensimmäinen koira ruokalistalle. Birdlifen väitös, että huuhkaja puolusti poikasiaan on paskapuhetta. Kaikki tietävät, että huuhkajat syövät kissoja ja pieniä koiria, luonnossa esim nuoria kettuja.
Birdlife antoi lausunnon johtaakseen luonnosta tietämättömiä hesalaisia harhaan. Jos kaupunkilaisille selviää, että huuhkajat ovat vaaraksi heidän lemmikeilleen, ne hävitetään ja sitä Birdlife haluaa välttää.Jos otus on niin pieni että huuhkaja sen nappaa, se ei ole mikään koira vaan rotta... turhia nuo pienet räpsyt muutenkin, joutavatkin tulla syödyksi.
- asari
On hyvä tiedottaa kuolleista linnuista eteenpäin, vaikkapa hatikka.fi tai tiira.fi palveluihin, tai lintuharrastajille tai jollekin nyt kumminkin. Sähkölinjoille yritetään pahimpiin turmapaikkoihin tehdä turvarakenteita jotka ehkäisisivät lintukuolemia.
Hyvä on myös tarkistaa kuolleen linnun jalat, mikäli sillä sattuisi olemaan renkaita. Jos on, niin renkaat voi kuolleelta irrottaa jos saa irti, tai vain ottaa merkinnät tarkasti ylös. Joka tapauksessa myös päivämäärä, paikka tarkasti ja jos mahdollista linnun laji ylös. Ilmoitus rengastustoimistoon kirjeellä tai nettilomakkeella.
http://www.luomus.fi/elaintiede/rengastus/
Huuhkaja voi pyydystää jäniksiä, huuhkajia ja vaikka ketunpoikasia. Periaatteessa siis kissat ja pienet koirat ovat mahdollista ravintoa. Toinen juttu on sitten se, kuinka usein edes kissoja saaliiksi joutuu. Koiria kai äärimmäisen harvoin. - wwe1
eilen minä kyllä bubin näin olympia standionin lähistöllä sielä se lentteli joku pieni olento nokassa
- wwe1
siis ainakin se bilta ja net kuvat kuoleesta huuhkajista joita epäiltiin bibks niin ne oli paaljon pienempiä ku bubi
- wwe1
wwe1 kirjoitti:
siis ainakin se bilta ja net kuvat kuoleesta huuhkajista joita epäiltiin bibks niin ne oli paaljon pienempiä ku bubi
siis bubiks
- vlöuy+
ette te tsadin viherpiiperöt tiedä elukoista yhtään mitään! huuhkaja tappaa esim. supikoiran mennen tullen. (vaikka tuskin edes tiedätte mikä supikoira on)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1028892
- 474379
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021946Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html401596- 241510
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,341209Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121200Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53887Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31872Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29847