krassi kellastuu

keltamekko

Mikäs köynnöskrassejani vaivaa? Laitoin puutarhalta ostamani krassit reilu viikko sitten ruukkuihin ja jo nyt jotkut lehdet ovat kellastuneet. En vielä lannoita, koska ajattelin, että uuden mullan sisältämät aineet pitävät kasvista huolen ainakin pari eka viikkoa. Toinen krassiastiani on itäpihalla ja toinen länsipuolella ja siitäkin huolimatta molemmissa ruukuissa kellertää. Mitä voin tehdä?

4

1159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lamppu40

      ollu joka kesä,oli krassit sit pohjois tai eteläpuolella.Lannotan liian vähän?Mutta jos lannottaa liikaa,se ei kuki vaan tunkee pelkkää lehtee..

      • ...on kellastusvaivaa. Laitoin kanariankrassit ulos parvekkeelle jo kuukausi sitten kun kasvoivat niin pitkiksi ja kasvu jatkuu hurjana.Ne ovat altakastelulaatikossa ja ovat nyt kasvaneet yli 2 metrisiksi. Lehdet on todella kauniita mutta odotan innolla kukintaa.Näitä ei ole ennen minulla ollut. Olen alkanut epäillä,etteivät kuki ollenkaan,sillä lehdet ovat kovin aneemisen värisiä. Kun tulisi lämmin,niin ehkä nekin alkaisivat innostua kukinnasta ja voisi kastella jollakin voima-aineella.-Yhdet pensaskrassit jo palellutin ja nyt taas luvataan pakkasyötä.Viinimarjat menetettiin ihan kaikki.


      • elokuussa
        hankipanki kirjoitti:

        ...on kellastusvaivaa. Laitoin kanariankrassit ulos parvekkeelle jo kuukausi sitten kun kasvoivat niin pitkiksi ja kasvu jatkuu hurjana.Ne ovat altakastelulaatikossa ja ovat nyt kasvaneet yli 2 metrisiksi. Lehdet on todella kauniita mutta odotan innolla kukintaa.Näitä ei ole ennen minulla ollut. Olen alkanut epäillä,etteivät kuki ollenkaan,sillä lehdet ovat kovin aneemisen värisiä. Kun tulisi lämmin,niin ehkä nekin alkaisivat innostua kukinnasta ja voisi kastella jollakin voima-aineella.-Yhdet pensaskrassit jo palellutin ja nyt taas luvataan pakkasyötä.Viinimarjat menetettiin ihan kaikki.

        Ne kukkii aika myöhään heinäkuun lopussa tai elokuussa. Odota kärsivällisesti.


      • pois
        elokuussa kirjoitti:

        Ne kukkii aika myöhään heinäkuun lopussa tai elokuussa. Odota kärsivällisesti.

        yleensä niitä ei ole kuin muutama, ja pidän huolta kastelusta. Krassilla on tämä vaiva ihan joka kerta, mutta siitä huolimatta se kukkii ja rehevöityy. Tuon lannoituksen kanssa on tosiaan syytä olla varovainen. Itse en ole antanut mitään tuoreen mullan lisäksi, ovat juuri puhjenneet kukkimaan nätisti amppelissa :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      90
      8326
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      42
      4728
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4391
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      45
      2595
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      98
      1478
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1296
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1246
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1152
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1150
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      167
      1090
    Aihe