onko muilla

Mulla loppuu huumori näiden hampaiden kanssa,pelkään lekuria yli kaiken mut kaiketi pakko nyt rohjeta penkkiin.Koko raskauden ajan ollu hirveitä ienongelmia sekä hampaat ruvennu murenemaan suuhun!Hyvä ettei päivittäin lohkea jostain pala,siis kauheeta.Syöminen rupee menee vähän vaikeeks kun koloja vähän siellä täällä ja sit tekee niin pirun kipeetä kun jokin osuu jne.Lahooko teiltä muilta leegot vai onks se vaan minä ja heikko luusto suussa?
5444
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hei!

Mulla myös ikenet kipeät, hampaissa ei ole mitään vikaa mutta ikenet tuntuu et on kokajan kipeenä ja verta tulee kun pesen hampaita. Ajattelin mennä hammaslääkäriin heti kun vaavi on syntynyt kun tässä ei enää pitkä aika siihen ole kun viikkoja on nyt tasan 41. Inhottavaa tosiaan tämä ien/hammas juttu on, muuta olen kuullut että raskaana olevilla on herkemmin ien/hammas ongelmia, varmaan häipyy sitten kun vaavi on syntynyt. Mutta mene ihmeessä hammaslääkäriin jos asia vaivaa hirveesti ja jos sulla raskautta on vielä jäljellä paljonkin.

Äänestä

.. mutta ei onneksi noin paha... ainakaan vielä.. yhestä kohtaa ainakin on hammasta lohjennut ja sitten on sellasia kun oli jo ennen raskautta :( Ja sitten on tullut sellasta rösöä hammasväleihin, että hammaslanka hajoaa säikeiksi kun putsailee... Mitään kipuja ei onneksi ole ollut, paitsi esim kun syö xylitol-purkkaa niin välillä sattuu pureskella yhessä kohtaa..

Jännitän kauheesti mennä lääkäriin.... pelottaa kuinka monta kohtaa siellä nyt sit taas onkaan!!
Mulla on aina tullut helposti reikiä sun muuta, vaikka kuinka pesis hampaat aamuin illoin ja käytän hammaslankaa ja xylitolpurkkaa....

Oon melkein joka päivä että nyt soitan sinne ja varaan ajan.. mutta jotenkin se jää aina.. En jaksais taas sitä rumbaa pomppimaan sinne sörkittäväks ja kuuntelemaan sitä poran ääntä :(
Mulla on kans että pelottaa että ne hampaat lohkee pois siitä porauksesta!

Äänestä
  • et meenkö nyt vai loman vai synnytyksen jälkeen,vika 3lähti.muuten ollu aivan ihana raskaus mut tää suu vaivannu todella,tulee iso remontti sama koska meen,pitikin just nyt pamahtaa nää kaikki=(

    Äänestä

  • Täällä myös yksi kovastikkin hammaslääkäri pelkoinen !! Yksi hammas on ollut aivan hajalla jo kauan aikaa, eikä siitä enää peliä tule, joten poistaa pitäisi vaan arvaa uskallanko varata aikaa?!?
    Pientä reijän alkua voi olla myös useampikin, muttei mitään vihlovaa.

    Äänestä

  • aprikoin just kirjoitti:

    et meenkö nyt vai loman vai synnytyksen jälkeen,vika 3lähti.muuten ollu aivan ihana raskaus mut tää suu vaivannu todella,tulee iso remontti sama koska meen,pitikin just nyt pamahtaa nää kaikki=(

    .. että varmaan paras ois mennä raskauden aikana.. tai kun sitten synnytyksen jälkeen ois kivaa että on vaan vaavi kuviot, eikä mitn lääkärissä ravaamista :/ ... ja sitten pelkään sitäkin jos tartutan sen hammaspeikon vaaville heti..
    Kylläpä alkaa stressiluvut taas nousemaan kun miettiiki :/

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hammasongelmia? kirjoitti:

Mulla loppuu huumori näiden hampaiden kanssa,pelkään lekuria yli kaiken mut kaiketi pakko nyt rohjeta penkkiin.Koko raskauden ajan ollu hirveitä ienongelmia sekä hampaat ruvennu murenemaan suuhun!Hyvä ettei päivittäin lohkea jostain pala,siis kauheeta.Syöminen rupee menee vähän vaikeeks kun koloja vähän siellä täällä ja sit tekee niin pirun kipeetä kun jokin osuu jne.Lahooko teiltä muilta leegot vai onks se vaan minä ja heikko luusto suussa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu