Meillä on 5-vuotias Aamu-tyttö joka on nyt saanut pikkusiskon. Olemme miettineet (etu)nimiä ja tässä olisi muutamia josta koko perhe tykkää :
Sara
Frida
Nea
Oona
Alma
Mikä noista?
Sara
Frida
Nea
Oona
Alma
Mikä noista?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Aamu ja Alma on molemmat pehmeitä, soinnukkaita ja rauhallisia nimiä. Kannatan ehdottomasti Almaa!
Frida ei jotenkin sovi, vaikka kaunis onkin, koska nimi tarkoittaa rauhaa, ja loogisesti ajateltuna olisi järkevämpää laittaa suomalaisen merkitysnimi Aamun rinnalle myös suomalainen merkitysnimi, tai sitten ei merkitysnimeä ollenkaan.
Nea, Oona ja Sara taas ovat luku sinänsä. Lasten parissa työskentelen, ja itselläni on pieniä lapia, joten voin syvän kokemuksen rintaäänellä sanoa, että lapseni joka toinen kaveri on nimeltään joku noista tai Emma.
Päiväkodissa, jossa työskentelen, on 2 Neaa, 1 Neea ja yksi Nea-Maria.
Oona-nimisiä taas on 3.
Saroja on kumma kyllä vain yksi, mutta esimerkiksi minun 4-vuotiaalla tytölläni on 4 sen nimistä päiväkotikaveria ja yksi perhetuttuystävä lisäksi.
Nimien yleisyydet viime vuonna:
Sara 554
Frida 59
Nea 343 ja Neea 229
Oona 292
Alma 127
Jos uusia ehdotuksia otatte vastaan niin tarjoaisin tällaisia kuin
Miila
Senja
Elli
Säde
Kaunis nimi isosiskolla!
sielua! Suosikkini! ja sopii hyvin Aamun kanssa.
Aamun kanssa sopii mielestäni parhaiten Oona.
Eniten noista nimistä pidän Almasta.
koska sillä on merkitys. Samoin kuin Aamulla.
itse yhtään pidä alma nimestä, tulee mieleen kassi-alma.. en vain pidä, hyvä jos te pidätte, omia suosikkejani näistä on oona ja neea, mielestäni myös pilvi on kaunis nimi ja voisi sopia.
Mun mielestä Saana kävis hyvin Aamun kans :)
Helmi? Kauniita nimiä on niin paljon ja omia lapsia vaan rajallinen määrä joten ehdotuksia riittää. Frida on mielestäni teidän ehdotuksista paras, siinä on särmää.
Aamu & Oona :)
Äänteellisesti parhaiten sopisi Oona.
Muita ehdotuksia;
Eevi, Iina, Iita,
Heini, Aini, Elsa,
Enni, Inka...
ovat Frida ja Sara. Muut ei oikein iske:(
Alma ei ole niin muodissa kuin muut, siksi ehdotan sitä.
on Silmu.
Itse en kannata tuota sama alkukirjain kaikille lapsille-tyyliä. Nimet voivat ja saavat olla yksilöllisiä, eli noi on ihan nättejä kaikki ja sopivat Aamun kanssa.
Tai mahdollisesti erittäin kauniit nimet Suru Ilta. Tai pelkkä Ilta.