Ei harrastusta

niina-92

Minulla ei ole minkäänlaista harrastusta itselläni, mutta nuo kaikki kamppailu lajit ja haluaisin harrastaa jotain niistä, olen 15 vuotias tyttö ja kroppa on hyvässä kunnossa toisin kun eräillä meidän koulussa olevilla xP eli haluisin harrastaa jotain mutta kun minulla on aika paha skolioosi niin se on esteenä olen treenannut kroppani aika lihaksikkaaksi
ja olen ketterä mutta minulla ei ole minkäänlaista harrastusta itellä niin kertokaa mitä kannattaisi ruveta harrastamaan ja mistä oppisin hyviä liikkeitä
niinkuin Parkourissa niitä jutskia !

7

934

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ::::

      En ole varma oletko Trolli, mutta kokeile Taidoa. Opit liikkeitä.

    • menisit

      kymppiluokalle ja opettelisit ensin kirjoittamaan ymmärrettävästi.

      • otototototot

        92 menee vasta 9. luokalle kesän jälkeen...


      • Budoka123
        otototototot kirjoitti:

        92 menee vasta 9. luokalle kesän jälkeen...

        Itse suosittelisin Tai chia tai jujutsua


    • tietokonenörtti.fi

      Tuota noin. Itse en tiedä skolioosista paljoakaan, mitä nyt joskus kuullut ja suurinpiirtein tiedän mitä se tarkoittaa (Eikös se ole se, että selkäranka on jotenkin kiertynyt).

      Aikido on käsittääkseni aika rauhallinen laji ja selkäsi saattaisi sietää sitä hyvinkin. Tosin siellä et opi niitä "jutskia" kuten parkourissa paljon muuta kuin ukemin ja kuperkeikan.

      Judo ja Brasilian ju-jutsu ovat sellaisia lajeja josta itse pidän, mutta niissä sitten taas väännetään, painitaan yms. eli se riippuu pitkälti siitä kuinka paha se sinun skolioosisi on. Tosin niissäkään ei erityisen hienoja juttuja opi.

      Modernissa wushussa oppisit juuri sellaisia hienoja hyppypotkuja yms, mutta siitä ei kovin paljoa kamppailullisuutta löydä. Jälleen kerran selkäsi kysymysmerkkinä.

      Kehälajit(esim. potkunyrkkeily, savate, muay thai...) eivät taida tässä tilanteessa tulla kysymykseen koska en tiedä mitä selkäsi sanoo jos joku esim. sparratessaan vahingossa potkaisee sinua lujaa selkärankaan.

      Jujutsut voisivat olla hyviä, sillä ne ovat kamppailullisempia kuin esim. aikido. Jujutsuissa on potkuja ja lyöntejäkin toisin kuin aikidossa. Tosin jujutsuissakin on tyylisuuntien sisäisiä eroja lähes puhtaasta heittelystä aina karatemaiseen potku/lyönti-lajiin jossa on vain jonkun verran heittoja.
      Niissäkään et oikeastaan opi mitään "jutskia".

      Karate ja Kung Fu taas riippuvat lähes täysin tyylisuunnasta.

      Capoeirassa taas ei ole paljoa kamppailullisuutta, mutta siellä opit niitä hienoja juttuja esim hyppypotkuja, potkuja käsilläseisonnasta yms.

      Taekwondo:sta en osaa sanoa paljon muuta kuin, että siellä opit ainakin paljon erilaisia potkuja.

      Suosittelen vielä paria sivua näin lopuksi:

      Ensiksikin www.potku.net. Siellä on paljon asiallisempaa keskustelua kamppailulajeista kuin täällä ja sieltä löytyy myös terveydenhuollon/fysiologian ammatilaisia, jotka osaavat neuvoa sinua varmasti ja paljon laajemmin kuin minä.

      Toiseksi www.kamppailulajit.net -sivustolta löydät paikkakuntasi lajitarjonnan ja siellä on myös lajien esittelyjä. Mutta tuo kamppailulajit. net ei sitten ole aivan 100%:sen täydellinen, koska sieltä saattaa puuttua uusia seuroja ja sinne on saattanut jäädä jo lopettaneita seuroja.

    • tässä olisi

      Ehkäpä aikido tai karate tai joku semmonen.
      Itse harrastan parkouria ja sekin on hauskaa.

    • Budoka123

      Naginata! on naisiille suunnattu taistelulaji!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      309
      8571
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      199
      4676
    3. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      32
      3271
    4. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      195
      2634
    5. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      119
      2218
    6. Maailman laiskin eläin: persu

      Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s
      Maailman menoa
      101
      1769
    7. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      51
      1766
    8. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      58
      1688
    9. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      350
      1368
    10. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      170
      1364
    Aihe