.
Yliopistolehti: Kärpäsenä katossa
Hymy Kankaanpää
Rakkauden kerjäläinen. Unelmat ja todellisuus intensiivisessä psykoanalyyttisessä psykoterapiassa
Tammi, 2002
336 s, 20 e
Hymy Kankaanpää kuvaa todella koskettavassa ja uraa uurtavassa teoksessaan Rakkauden kerjäläinen päiväkirjanomaiseen tyyliin depressionsa hoitoa, aktuaalia elämäänsä ja elämänhistoriaansa. Lukija pääsee sisään – paitsi potilaan päähän – myös konsultaatiohuoneeseen! Kankaanpään kuvaukset terapiatunneista ja käydyistä keskusteluista ovat kirjan parasta antia. Mukaan hän on saanut paljon dialogia, ja tekstin psykologinen totuusarvo vaikuttaa vahvalta. Kuvattuihin tapahtumiin ja molempiin osapuoliin on helppo eläytyä. Terapiaan tulee säröjä, ja lukija pääsee seuraamaan trilleriä kuin ovenraosta: Miten tästä ylipäätään voidaan selvitä eteenpäin?
Vertailuksi Rakkauden kerjäläiselle tarjoutuu Tiina Pystysen Häpeähäkki (2000), joka kuitenkin on tyyliltään Kankaanpään dokumentaarista otetta kaunokirjallisempi.
Kankaanpään kirja korjaa myös monia analyyttiseen terapiaan liittyviä vääriä uskomuksia: Analyytikko ei ole mikään peili tai muumio, vaan keskusteleva ja osaa ottava ihminen, joka kuitenkin pitää etäisyyttä potilaaseen. Myöskään seksillä ei selitetä kaikkea!
Pertti Luukkonen
Hymy Kankaanpää: Rakkauden kerjäläinen
1
1416
Vastaukset
- Käsittämätönkirja-ar
Voiko pahemmin kirjan sanomaa vääristävää kirja-arvostelua ollakaan kuin tuo edellä oleva! Kirja ei todella ylistä tai suorista vääriä uskomuksia psykoanalyysista, vaan kertoo miten suuria riskejä ja pahoinpitelyä siihen kuuluu!
Rakkauden kerjäläinen, kirjoittanut Hymy Kankaanpää;
“Tämä terapia on kaikista kohtaamistani valheista suurin. Olen antautunut valheen pauloihin lähes kolmen vuoden ajan, ja olen saattanut itseni kokonaan naurunalaiseksi. Uskoin, että hän on kiinnostunut asioistani ja elämästäni. Luulin löytäneeni hänessä sen, joka ymmärtää ongelmani. – - Hänen jokainen puheenvuoronsa näiden vuosien aikana on ollut valhetta ja silmänlumetta. Noina kolmena tuntina viikossa hän on keskittynyt manipuloimaan mieleeni sen kuvan, että hän olisi kiinnostunut ongelmistani. — Mutta minä olen hänelle vain rahan lähde – - Olen aikuinen, miten voin olla näin jymäytettävissä!”
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1024823Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493242Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle852979- 811737
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411510450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1071332- 161049
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1091022Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah431017Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?
En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan40981