Kärsiikö muut odottajat unettomuudesta? Nukun ihan hyvin ekaan vessareissuun n klo 2 asti ja sit saatan valvoa hyvinkin monta tuntia. Näen tosin ihan sairaita unia koko ajan. Viime yönäkin ukahdin vasta kuuden maissa kun isäntä nousi töihin ja tietenkin esikoinen heräs sit melkein heti. Ekassa raskaudessa unettomuus tuli vasta loppuraskaudessa mut nyt mennään vasta viikolla 14!!
unettomuus
tellu80
5545
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
juttu täällä... rv 11 alkamassa ja unettomuutta... nukun n. 3-4 h sikeästi, sit valvon ja pyörin sängyssä. völillä saatan torkahtaa hetkeksi
Unettomuutta on ollut 2 kk. Meen nukkumaan heti kun esikoinenkin n. klo 20-20.30. Herään puolilta öin tai vähän jälkeen, syynä siihen on kyllä pahoinvointi. Käyn wc.ssä aj syömässä. Sitten en saa enää unta.
tosi kiva kun aamulla on jo ihan väsy ja pitäis esikoisen kanssa jaksaa touhuilla, kokata ruokaa yms. Sitä odottaa vaan päikkäreitä. Kumma kun päivällä uni tulee hyvin silmään mutta ei yöllä. Kaipa se keho valmistautuu yöheräilyyn jo näin aikaisessa vaiheessa :)
O/ viime yönä jälleen meni höpsis nukkumisen kanssa.
Selvästi näitä raskausjuttuja. Onneksi työssä voin ottaa päivätorkkuja tarvittaessa. Ja jos nukkuu niin
näkee aika hassuja ja pelottaviakin unia vauvasta ja
raskaudesta. Nyt rv 21 1 ja alusta asti ollu huonoa nukkuminen.
Unettoman neljä käskyä:
1) mene nukkumaan vain kun nukuttaa,
2) älä katso TV:tä vuoteessa,
3) jos valvot yli 20 minuuttia, lähde vuoteesta ja tee jotain muuta, palaa vasta kun nukuttaa,
4) nouse ylös joka päivä samaan aikaan.
Näillä ohjeilla päästään parempiin pitkäaikaistuloksiin kuin unilääkkeillä.