Kansa peruu tv-lupiaan digi-tv:n takia
Anapappa
8862
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
saako tv:tä katsella analogisessa muodossa vaikka olisi perunut tuon tv lupamaksun???
Ei ole väliä katsooko Analogisesti tai Digitaalisesti. Lupamaksu pitää maksaa aina kun on laitteella mahdollisuus katsella TV lähetyksiä.
Tuo ei ole mitenkään outoa, kun ottaa huomioon suomalaisen luonteen ja sen, että olemme monista eri yhteyksistä saaneet lukea peiteltyjä totuuksia siitä, kuinka muissa maissa on siirrytty vaivatta digiaikaan. Kaapeliverkoissa kenenkään ei ole tarvinnut tehdä mitään. Lähetykset jatkuvat analogisina kuten ennenkin. Tämä vain sopivasti "unohdettiin" mainita suomalaisissa tiedotusvälineissä!
Suomessa hieman yli puolet kotitalouksista on kaapeliverkkojen piirissä ja heidätkin pakotetaan hankkimaan digisovittimet tai -tv:t, joiden ei ole vieläkään voitu todeta toimivan luotettavasti varsinkaan kaapeliverkkoon tarkoitettujen osalta.
Omat päättäjämme vain ovat niin luupäitä etteivät osaa (tai kehtaa) tunnustaa tosiasioita ja tehdä päätöksiä muiden maiden onnistuneiden toteutuksien pohjalta.
Ei siis ole ihme, jos kansalaiset irtisanovat lupamaksujaan. Eivät kaikki suomalaiset ole sentään niin tyhmiä. Kyllä täällä kansalaiset hallitsevat ja tuntevat tekniikkaa sentään keskimäärin paremmin kuin monissa muissa maissa.
Onkin mielenkiintoista nähdä minkälainen farssi syntyy ensi helmikuun lopussa, kun tuo 85 prosentin peitto ei täytykään kaapeliverkoissa.
Silloin saattaa tulla uusi ryntäys tvlupien irtisanomisiin, mikäli päätöksiä ei muuteta.
Itselläni on vuosi sitten lahjaksi saatu krvalakkimallinen antenniverkon boksi, jolla voi katsoa digilähetyksiä mökillä ja myös kotona kaapeliverkossa ainakin vuoden 2009 loppuun saakka Welhon ilmoituksen mukaan.
Kaapelikatsoja puhuu asiaa.
Epäilen vahvasti myöskin päättäjien tietotaitoa, ovat olleet vahvasti "ohjailtavissa" digilobbarien taholta.
Varmasti tv-lupien määrään vaikuttaa myöskin tv-kanavien SISÄLTÖ, se että saat n kappaletta uusia kanavia uusintojen esittämiseen, ei varmasti houkuta kansaa uusimaan lupaansa.
luvat ja hankita kunnon elokuvalaitteet kotiin, maksaakin vaan saman kun uusi plasmatelkkari. !! käydään vuokraamolla ja kirjastossa hakemassa hyvää filmii. Välillä kun ostaa oman leffan ja siihen kyllästyttyään myy sen , niin tulee kivat markkinat käytetyille elokuville, pikkuhiljaa.
Mainostajat ei ole niitä kunkkuja jotka määrää mitä katsotaa vaan me katsojat, jos ei katsota niin mainostajat tulee kanaviensa kanssa meidän perässä.
...ja palaavat myöhemmin takaisin tv-luvan piiriin!
Vuodesta 2003 televisiolupien määrä on laskenut jo noin 17 000 kpl. Trendi on laskeva ja todennäköisesti jatkuu.
Ihmisten oikeustaju kestä sitä, että ohjelmatuotannon sijaan YLE sijoittaa 175000 kodin televisiolupien rahat musiikkitaloon.
Uskon että trendi laskee... miksi maksaa uusinnoista.