Kipsilevyn käyttö kiellettiin Ruotsissa

puutalo vm. 77

15

5177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rakentajajanne

      Itsellä tuo ruotsin kieli hieman heikolla hapella mutta jos näin todella on, niin olemmeko tosiaan rakentaneet 30 vuotta kylpyhuoneita päin persettä? Hiukan ihmetyttää, ettei vaan olisi taas ruotsalaisten turhanpäiväistä höpötystä.

      • vaan...

        Tiede-lehti kirjoitti jo vuonna 1999: Rakennusmateriaali ratkaisee – Hämmästyttävin havainto on ollut se, että mikrobin äkäisyys riippuu kasvuoloista ja rakennusmateriaalista, Aino Nevalainen sanoo. Esimerkiksi streptomykeetin myrkyllisyys soluille vaihtelee kasvatuspinnan mukaan. Kipsilevyllä kasvettuaan se nitistää eteen sattuvia elimistön puolustusjärjestelmän soluja. Puun, betonin ja lasin pinnalla mikrobi on selvästi lauhkeampi. – Tämä selittäisi, miksi pienetkin pitoisuudet voivat tietyssä talossa johtaa terveyshaittoihin, kun taas suuret itiömäärät muissa sisätiloissa tai ulkoilmassa eivät aiheuta oireita, Nevalainen pohtii. Jotta asia ei olisi liian yksinkertainen, myös kipsilevyissä on eroja. Tuote ja sen kipsiraaka-aine vaikuttivat siihen, paljonko Kansanterveyslaitoksessa tutkitut hometalomikrobit lietsoivat elimistön tulehdusvälittäjäaineiden tuottoa. Kaikki levyt eivät aiheuta ongelmia. Kierrätyslevyjen pinnalla Aspergillus versicolor -homesieni on häijyimmillään. – Kierrätysmateriaali on pidemmälle hajonnutta ja voi siksi suosia homemikrobin kasvua, Aino Nevalainen selittää. Hän ei kuitenkaan halua osoittaa sormella mitään yksittäistä materiaalia. – Muilla saattaa olla kastuessaan toisenlaisia haittoja. Lisäksi teollisuus on ottanut havainnoista onkeensa ja kehittää tutkimustiedon pohjalta levyjä, joiden pinnalla mikrobit viihtyvät huonosti.    

        http://www.tiede.fi/arkisto/print.php?id=397&vl=


    • vain Ruotsia

      eli voit huoletta laittaa kipsilevyt kylppäriisi kunhan teet huolellisen vedeneristyksen levyn päälle. Kipsilevy toimii takuu varmasti kunhan vain vedeneristys on tehty 100% oikein. Olisi kiva kuulla jonkun todellisen asiantuntijan näkemys tuosta Ruotsin uutisesta. Aika oudolta kuulostaa, että koko materiaalin käyttö olisi kiellettyä?

    • seinään

      kaakelilujaa.
      Kalliinpaa, mutta kun otat levyn käteesi , huomaat, miksi se on parempi.
      Kaakelilujassa ei ole sitä paperia päällä, joka kipsilevyssä käytettynä kosteissa tiloissa näyttäisi olevan se ongelma.

      • tauno2

        laittaisin (ja laitettiinkin) kaakeliluja, toinen vaihtoehto olisi ollut kipsilevy.
        Aina on mahdollisuus että vesieriste jostain syystä pettää, ja kaakeliluja on tässä suhteessa varma ratkaisu


      • ppp73
        tauno2 kirjoitti:

        laittaisin (ja laitettiinkin) kaakeliluja, toinen vaihtoehto olisi ollut kipsilevy.
        Aina on mahdollisuus että vesieriste jostain syystä pettää, ja kaakeliluja on tässä suhteessa varma ratkaisu

        Ei se lujalevy niin kaksista ole. Silloin tällöin näkee kylppäreitä, joissa on kaakelilujat seinissä ja laatat on tippua ja ei.

        Mitä iloa on siitä, että laatoituksen alustana oleva levy kestää kosteutta, jos seinän runko ja villat eivät sitä tee? Kestää vaan kauemman huomata vahinko.


    • tuota

      Ruotsin kieltoa älyttömänä.Suomalainen Gyprocin valmistama kipsilevy on mielestäni paras vaihtoehto kylppäriin,kun vesieristys tehdään hyvin,sertifioitu tekijä olisi hyvä olla.Suosittelisin yläkertaasi myös suihkukaappia,ettei vesi mene siellä ympäri seiniä ja lattiaa,silti vesieristyksestä ei saa tinkiä.

    • ette ite tiä

      Minusta on todella vastuutonta että täällä jotkut neuvovat käyttämään kipsilevyjä kylpyhuoneessa. Jos ette ite tiede muuta rakentamisesta kuin kipsilevyn niin elkää nyt kuitenkaan niin muille neuvoko!! Herranjestas! Eli puutalo 77:lle ohjeistus: kivipohjanenlevy esim. Kluja, alustaksi ja vedeneristys valmistajan ohjeiden mukaisesti. Suihkukaappi myös ehdottoman hyvä puurakenteiseen taloo.
      Ja KAIKILLE Elkää neuvoko jos ette ite tiä!!

    • Jarbba
      • Anonyymi

        Oj, sidan finns inte!

        Nämä ruotsilla huijaavat jatkavat näitä linkkejä.


    • Asiantuntia66

      Todella hyvä kielto. Jos haluaa hyvää, tee seinä kiviaineisesta väliseinäharkosta. Toki vedeneristys varvitaa myös silloin,

    • Anonyymi

      Kaakeliluja tarttee rungon k400 ja liikuntasaumat.
      Levy irti lattiasta. Cyproc-levy paras ellei tulppa märkätilalevy.

    • Anonyymi

      Googlen kääntäjällä näette, että täyttä paskaa väitetään, kipsin kiellosta.

    • Anonyymi

      Taas yllä on sitten esimerkkejä turhasta
      kommentoinnista

    • Anonyymi

      Kipsi on hyvin haitallinen, kun suteen tehtyä töntsää ei saa poltettua kunnolla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      81
      2080
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      21
      1955
    3. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      36
      1569
    4. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1517
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      212
      1438
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      36
      1329
    7. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      29
      1206
    8. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      93
      1097
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      946
    10. Aivottomat

      Illalla yritin nukkua vuokratalossa. Klo 22.30 - 24.00 välillä 5 autoa ajoi rapun eteen, nuoria kuskaten. Eikö tule mie
      Kuhmo
      23
      857
    Aihe