Tykkääköhän miehet ylensäkään

heidän on niin helppo ne jättää eron tullessa. Meinaan vaan, et jos ne tekee lapsia ihan miellyttääkseen vaimoa, eikä uskalla ilmaista ettei haluu niitä.
Mietityttää sekin, et kun erotaan, niin tehdään taas uudennaien kanssa lapsia, et mikä juttu tässä oikein on, et miehet hylkää lapset helpommin kuin naiset.

Mun oma mies tykkäsi kyllä lapsista aikanaan, mutta kun me erottiin hän jätti myös lapset, eikä oo sen uuden emakon kanssa niitä tehny, luojan kiitos. Olis kauheeta sanoo lapsille, et iskä hylkäst teidät, et sai uuden naisen kanssa tehdä uudet ja paremmat lapset. Olis aika rankka paikka ollu kertoo lapsille, että uudet kakarat olisi paremmat kuin me vanhat.
No onneks ei tarvi kertoo.
10701
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

omivat lapset niin ettei isällä ole sijaa siinä .
Jos ei halua koko loppuelämäänsä kulkea talutusnuorassa niin se on jätettävä koko paketti äiti ja lapset .Ehkä näin .

Äänestä
  • tämä nyt on se yleisin ja helpoin tekosyy hakea hyväksyntää sille, miksi on eron jälkeen hylännyt lapsensa. Naurettavaa. Niin monen olen kuullut vetoavan vastaavaan, mutta vain yhden uskon olleen edes puoliksi totuudenmukainen, ja tämä ainoa oli se, joka haki tapaamisia siten, että laadittua paperia noudatetaan ja vanhempien ei tarvitse lapsen vaihtohetkellä noteerata toisiaan tai oikeastaan edes nähdä toisiaan ollenkaan. Ja lapsi tapaa kuitenkin kumpaakin vanhempaansa, mikä on tosi hieno asia.

    Miksi niin moni isä käyttää tuota "vaikea äiti" tekosyytä muttei ole valmis hakemaan vastaavaa tapaamismallia? Kaikki kun on mahdollista, jos vaan tahtoa löytyy. Joten bullshit, sanon minä.

    Äänestä

niille lapsille kertoakaan kaikkea, varsinkin mitä itse ajattelee. Minusta olisi enemmän väärin syöttää lapsille tuollaista juttua hylkäämisistä sun muista, joka ei välttämättä ole totta. Aikuisten väliset asiat eivät kuulu lapsille, koska he eivät osaa niitä käsitellä eivätkä ymmärrä (luojan kiitos) kaikkea tässä elämässä.

Miehiltä nyt luultavastikin puuttuu samankaltainen hoivavietti kuin mitä äideillä on, ja yleensähän ne ovat isät jotka erossa nimenomaan menettävät ne lapset.

Äänestä

Meillä isä halusi hirveästi lapsia. Kolmaskin olisi pitänyt tehdä mutten suostunut. Oltiin naimisissa 10 vuotta, pari vuotta eron jälkeen isä ilmoitti mulle, ettei halua olla lasten kanssa missään tekemisissä. Eikä kauhean tiiviisti ollut ollut siihenkään mennessä.
Tapasi sitten uuden naisen ja saavat nyt pian lapsen. Ei vaan mene mun jakeluun miksi aiemmat lapset pitää hylätä.

Äänestä

Minun miehelleni kyllä meidän poika on niin rakas kuin olla voi. Välillä soittaa töistäkin kysyäkseen, mitä pojalle kuuluu. Ja muutenkin osoittaa pojan olevan tosi tärkeä. On paljon kotona vapaa-ajalla ja hoitaa poikaa.

Ja varmasti ei poikaa tule koskaan hylkäämään, olen ihan satavarma siitä. Tiedän myös isän, joka on jäänyt lapsen kanssa yksinhuoltajaksi erossa ja isiä,joille lapset ovat eron jälkeen olleet edelleen maailman tärkein asia.

Eivät kaikki äiditkään niin välitä lapsistaan vaikka lapset jäisivätkin äidilleen. Valitettavasti on näin. Onneksi suurin osa vanhemmista kuitenkin omista lapsistaan välittävät. Kuulostaa sitäpaitsi siltä, että itse et paljon välitä lastesi tunteista, jos heille todella menisit sanomaan, että sä hylkäsi heidät. Haloo!

Äänestä

Ehkäpä ongelma onkin siinä että pidät miehiä esineinä.

Oikeasti luulen kyllä että tuomitset nyt yhden looserin takia koko sukupuolen.

Äänestä

omia lapsiasi huononpina kuin muut. Miten muuten voisit ajatella, että isäkin ajattelisi noin kieroon. Eivat ne ensimmäiset lapset siitä huonone, vaikka isä uusia lapsia saisikin uuden rakkaan kanssa.
Olet tainnut pelotella ex-ukkosi niin pahasti, ettei uskalla lisää lapsia tehdä... Tai sitten hän viihtyy niin hyvin uuden rakkaansa kanssa, ettei suhteeseen "tarvita" muita.

Äänestä
  • hyväksytä sitä, että jätti lapset jonkun emakon takia. Olemme aina kertoneet lapsille totuuden niin pahoista kuinikävistä asiista. Enkä tässä tee poikkeusta. Lapsilla on oikeus tietää isänsä temput, jotta me osaamme suhtautua oikealla tavalla. Kun mies ei hyväksy lapsiansa, ei meidänkään tarvi hyväksyä isän tekosia. Virheitä tekee kaikki, muta meillä mies liian isoja virheitä, joita ei voi eikä pidä antaa anteeksi.

    Äänestä

  • silkkihansikkain eikä kirjoitti:

    hyväksytä sitä, että jätti lapset jonkun emakon takia. Olemme aina kertoneet lapsille totuuden niin pahoista kuinikävistä asiista. Enkä tässä tee poikkeusta. Lapsilla on oikeus tietää isänsä temput, jotta me osaamme suhtautua oikealla tavalla. Kun mies ei hyväksy lapsiansa, ei meidänkään tarvi hyväksyä isän tekosia. Virheitä tekee kaikki, muta meillä mies liian isoja virheitä, joita ei voi eikä pidä antaa anteeksi.

    on siis eläimiin sekaantuja.
    Enpä usko, että ihminen ja sika edes pystyy lisääntymään.

    Äänestä

ei taida olla ero ihan ohi mennyttä vielä kun lopussa lipsahtaa että;"uudet kakarat olisi paremmat kuin me vanhat"... ethän ole kakara, mutta..

No, ensinnäkin kypsä aikuinen ei kerro lapselle että isä sai tehdä uudet lapset teidän tilalle tai että ne on parempia jne vaikka ehkä its etuntee, että mies otti paremman emännän vai emakonko tilalle?

Moni mies hylkää lapsensa koska se on yksinkertaisesti helpompaa ja jatkuva kränä entisen vaimon kanssa vie mehut totaalisesti koko elämästä. Jos suhde vanhan vaimon kanssa toimii niin yleensä lapsillakin on isä edelleen, jos välit on kinaiset ja kaikesta tapellaan ja mennen tullen v-tuillaan niin menisitkö itse vapaaehtoisesti kuuntelemaan? Yksi mie skerran sanoi että lähti kun ei jaksanut sitä ainaista pään aukomista, mutta kun se tulee joka toinen viikonloppu kahdesti tiivistettynä ja viikolla lasten juttuihin verhottuina soittoina niin se on vielä pahempaa! Hän kyllä lopulta taisteli lapset itselleen kun ei muuten jaksanut, mutta lienee poikkeus.

Lasten kautta on niin helppo terrorisoida ja osoittaa mieltään. Silti on hienoa kun kuitenkin on paljon ihmisiä joilla homma toimii loistavasti ja joillakin käy jopa niin että isä joka ei ole ennen ollut lastensa kanssa juurikaan onkin eron jälkeen läsnä enemmän lapsilleen. Koomista..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lapsista, kun kirjoitti:

heidän on niin helppo ne jättää eron tullessa. Meinaan vaan, et jos ne tekee lapsia ihan miellyttääkseen vaimoa, eikä uskalla ilmaista ettei haluu niitä.
Mietityttää sekin, et kun erotaan, niin tehdään taas uudennaien kanssa lapsia, et mikä juttu tässä oikein on, et miehet hylkää lapset helpommin kuin naiset.

Mun oma mies tykkäsi kyllä lapsista aikanaan, mutta kun me erottiin hän jätti myös lapset, eikä oo sen uuden emakon kanssa niitä tehny, luojan kiitos. Olis kauheeta sanoo lapsille, et iskä hylkäst teidät, et sai uuden naisen kanssa tehdä uudet ja paremmat lapset. Olis aika rankka paikka ollu kertoo lapsille, että uudet kakarat olisi paremmat kuin me vanhat.
No onneks ei tarvi kertoo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu