Mitä veikkaatte, muuttuvatko pisterajat paljon viimevuotisesta? Lähinnä kiinnostaa Oulun ja Lapin yliopistot.
Lapin yliopiston kauppatieteiden tiedekuntaa ollaan lakkauttamassa. Vaikuttaakohan tämä pisterajoihin? Esim. laskevasti?
Pisterajat - veikkauksia
2
1172
Vastaukset
- ...
Viimevuotisessa kokeessa kaikki kysymykset olivat monivalintakysymyksiä, joissa oikeasta vastauksesta sai pisteen ja väärästä miinuspisteen. Arvaamalla suoritetun tehtävän odotusarvo oli siis 0,25 * 1 3 * 0,25 * (-0,5) = -0,125 pistettä, eli arvaaminen ei siis ollut kannattavaa.
Tämänvuotisessa kokeessa oli mukana kyllä/ei-tehtäviä, joissa oikeasta vastauksesta sai 0,5 pistettä ja väärästä -0,25 pistettä. Arvaamalla suoritetun tehtävän odotusarvo on siis 0,5 * 0,5 0,5 * (-0,25) = 0,125, eli arvaaminen siis on ollut kannattavaa näissä tehtävissä. Tämä tuskin lienee ollut kokeenlaatijan tarkoitus, mutta virheitähän tunnetusti sattuu.
Vaikkei kukaan olisi tieten tahtoen lähtenytkään arvailemaan, riittävän isossa määrässä vastauksia tämän matematiikan vaikutus näkyy väistämättä. Jos koe on ollut muutoin yhtä vaikea kuin aikaisempina vuosina, voisi olettaa, että keskimääräiset pistemäärät nousevat ainakin noin pisteen verran.- lili86
mun tekis ihan hirveesti mieli veikata, että pisterajat laskis tänä vuonna, kun koe oli aika monen mielestä elko vaikea.. erityisesti se matikan osio. Mulla ei itellä menny koe mitenkään erityisen hyvin, joten toivon, että pisterajat laskee tänä vuonna.
Jyväskylän taloustieteellisessä pisterajat on noussu kuitenkin kansantalouden pääaineessa viime vuodesta 13-14p, että jos edes samansuuntaisesti käy kauppakorkeiden yhteisvalinnassa, niin voin sanoa, että aika monelle käy huonosti...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2442165- 1891644
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461302Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501005- 41816
- 14800
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30771Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21760Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25746Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647