Kielellinen ylivalta..

ruattinkielinen

Mitä mieltä olette kun seurassa on vain suomenkielisiä ja pari ruotsinkielistä ja he tarkoituksella puhuvat ruotsia vaikka voisivat puhua myöskin suomea,onko se kohteliasta muita kohtaan?
Olen monesti törmännyt tilanteeseen että haluaisin osallistua keskusteluun ja haluaisin tietää mitä puhutaan,kuin että sitten sanotaan vain ohimennen jotain aiheeseen liittyvää.

18

783

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on paljon fiksumpi kuin ruotsin kielinen veljensä. Suomalaisen kieli taipuu niin ruotsiin kuin englantiinkin aina tilanteen mukaan. Ruotsalainen puhuu vaan ruotsia ottamatta muita huomioon. :)

      • kirjoitit

        ainakin suomen kielisten fiksuudesta verrattuna suomen ruotsalaisiin mieshenkilöihin. Jos he osaavat suomea niin usea meidän ikäisemme niin huonosti, ettei sitä mongerrusta jaksa kuunnella.


    • hildurvonhopsis

      Jos joukossa on yksikin, joka ei osaa ruotsia (englantia, saksaa, kiinaa, espanjaa jne), niin muiden on puhuttava suomea siinä seurassa.

      Olin työssä firmassa, jossa suurin osa työntekijöistä oli ruotsinkielisiä. Myös asiakkaista suurin osa puhui ruotsia. Noiden kahdeksan vuoden aikana kyllä oma kielitaito kohentui.

      Luennoilla ja koulutuspäivillä kaikki tietenkin puhuivat suomenkieltä, koska muualta Suomesta tulevat eivät osanneet ruotsia.

      Kohteliaisuus ennenkaikkea !!

    • hfdhfdhdhhfd

      jotain kieltä joka sulkee ulos jonkin toisen kun kerran kaikki osanottajat ovat Suomen kielen taitoisia

    • hfdhfdhdhhfd

      jotain kieltä joka sulkee ulos jonkin toisen kun kerran kaikki osanottajat ovat Suomen kielen taitoisia.

      • Piirre*

        Käsite suomen kieli kirjoitetaan pienellä lauseen keskellä, vaikka Suomi onkin iso maa.


    • äkänen savolainen

      väärin puhua äidinkieltään

      • suomennus

        Jokainen saa ja pitääkin puhua sitä kieltä mitä osaa mutta jos luet kysyjän kommentin tarkemmin,ymmärtänet vaikka savoksi mitä hän halusi kysyä...?!


      • svenssonit
        suomennus kirjoitti:

        Jokainen saa ja pitääkin puhua sitä kieltä mitä osaa mutta jos luet kysyjän kommentin tarkemmin,ymmärtänet vaikka savoksi mitä hän halusi kysyä...?!

        Mies on suomenruotsalainen ja olenkin huomauttanut hälle,(josta hän tietenkin suuttuu)kun tapaamme ihmisen joka taitaa molemmat kielet.Hän heti korostaakseen itseään,kysyy vielä,puhutko mahd toista kotimaista ja sitten tulee juttua,heh heh!
        Ja monet kerrat olen seisonut vieressä "tarpeettomana"-poimien jos jotain ymmärtäis heidän keskusteluistaan.Saatetaampa vielä heittää loppukaneetti suomeksi.Voi jee...


    • Klie

      Eri kielten osaaminen on aina plussaa,harmi vaan ettei SUOMIJUNTTI saa sitä kalloonsa !

      • lukenut aloitusta

        tai ruotsinkielisenä et sitä ymmärtänyt. Ei aloituksessa ole juttua yleensä kielitaidosta.


      • hildurvonhopsis

        ☺ ☻ Mustavalkoista ajattelua!

        Mistä sinä tiedät tämän palstan KAIKKIEN kirjoittajien kielitaidon? Miten voit tietää KENELLÄ on mahdollisesti kielitodistus ja mistä kielistä?

        Maailmassa on tiedätkös monta tärkeämpääkin asiaa kuin kielitaito, vaikka onhan siitä kielitaidosta ollut usein hyötyäkin.

        Hyvää Juhannusta sinulle !


    • mikhaildenisov

      mun ensimmäisessä työpaikassa.Siellä oli pieni
      ryhmä joka aina puhu ruorria keskenään.
      No nyt ei haittais,ossan vielä 3 muutaki!!

    • ainakin meillä menee silleen, että ruotsinkieliset puhuu ruotsia ja suomenkieliset suomea ihan sekaisin.
      Yleensä kaikki ymmärtävät mitä puhutaan. Suomenruotsi on niin yksinkertaista, että sitä oppii jopa suomenkielinenkin ymmärtämään pikkuhiljaa muutamassa vuodessa ihan riittävästi. Siis ei minkäänlaista ongelmaa. Kuka tahansa saa tietysti tehtyä tästäkin asiasta ongelman itselleen... kuten tämä keskustelun aloittaja kuulostaa tehneen.

    • puhuvat yleensä suomea, kuka sitä osaa, mutta kielitaitoisimmat tulkkaavat puolin ja toisin ummikoille.

      En loukkaannu, jos perheiden nuoriso puhuu keskenään muuta kuin suomenkieltä; tiedänhän etteivät he suomea osaa, eivät he tahallaan ja kiusatakseen solkkaa sitä svenskaansa.

    • elämys

      Pakkoruotsia kannattavat usein yllättäen ihmiset, ketkä eivät sitä sanaakaan ole vaivautuneet opettelemaan.

      Meidän mummo oli tämmönen.

    • ettei ihminen yksinkertaisesti osaa ilmaista jotain asiaa "toisella kotimaisella" silloinkin kun "se toinen" sattuu olemaan suomi. Sellaisessa tilanteessa voi mielestäni olla perusteltua käyttää sitä kieltä, mitä osaa.
      Muuten en itse yleensä suostu puhumaan sellaista kieltä, mitä kaikki eivät ymmärrä, jos yhteinen kieli on olemassa ja kaikkien on tarkoitus seurustella yhdessä.

      Jotkut ovat myös oikeasti ujoja ja aristelevat puhua kieltä, jota eivät täydellisesti hallitse.

      Joskus joku voi tilaisuuden tullen haluta puhua jotain osaamaansa kieltä, ellei hänellä ole tilaisuutta sitä tavallisesti käyttää. Aktiivinen kielitaito katoaa vuosien kuluessa käyttämättömänä helposti.

      Tässäkin asiassa antaisin kaikkien kukkien kukkia, enkä suostu ottamaan näppylöitä toisten huonotapaisuudesta. - Kannatan tosin kaikenlaisen kohteliaisuuden lisäämistä ihmisten välisessä kanssakäymisessä. ;))

    • fiftyfive

      puhumaan Ruotsia, sitähän opetetaan koulussakin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      151
      5172
    2. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      41
      3263
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      246
      3106
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      44
      2648
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1824
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      27
      1605
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1566
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1457
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1437
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1337
    Aihe