Kielellinen ylivalta..

ruattinkielinen

Mitä mieltä olette kun seurassa on vain suomenkielisiä ja pari ruotsinkielistä ja he tarkoituksella puhuvat ruotsia vaikka voisivat puhua myöskin suomea,onko se kohteliasta muita kohtaan?
Olen monesti törmännyt tilanteeseen että haluaisin osallistua keskusteluun ja haluaisin tietää mitä puhutaan,kuin että sitten sanotaan vain ohimennen jotain aiheeseen liittyvää.

18

792

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on paljon fiksumpi kuin ruotsin kielinen veljensä. Suomalaisen kieli taipuu niin ruotsiin kuin englantiinkin aina tilanteen mukaan. Ruotsalainen puhuu vaan ruotsia ottamatta muita huomioon. :)

      • kirjoitit

        ainakin suomen kielisten fiksuudesta verrattuna suomen ruotsalaisiin mieshenkilöihin. Jos he osaavat suomea niin usea meidän ikäisemme niin huonosti, ettei sitä mongerrusta jaksa kuunnella.


    • hildurvonhopsis

      Jos joukossa on yksikin, joka ei osaa ruotsia (englantia, saksaa, kiinaa, espanjaa jne), niin muiden on puhuttava suomea siinä seurassa.

      Olin työssä firmassa, jossa suurin osa työntekijöistä oli ruotsinkielisiä. Myös asiakkaista suurin osa puhui ruotsia. Noiden kahdeksan vuoden aikana kyllä oma kielitaito kohentui.

      Luennoilla ja koulutuspäivillä kaikki tietenkin puhuivat suomenkieltä, koska muualta Suomesta tulevat eivät osanneet ruotsia.

      Kohteliaisuus ennenkaikkea !!

    • hfdhfdhdhhfd

      jotain kieltä joka sulkee ulos jonkin toisen kun kerran kaikki osanottajat ovat Suomen kielen taitoisia

    • hfdhfdhdhhfd

      jotain kieltä joka sulkee ulos jonkin toisen kun kerran kaikki osanottajat ovat Suomen kielen taitoisia.

      • Piirre*

        Käsite suomen kieli kirjoitetaan pienellä lauseen keskellä, vaikka Suomi onkin iso maa.


    • äkänen savolainen

      väärin puhua äidinkieltään

      • suomennus

        Jokainen saa ja pitääkin puhua sitä kieltä mitä osaa mutta jos luet kysyjän kommentin tarkemmin,ymmärtänet vaikka savoksi mitä hän halusi kysyä...?!


      • svenssonit
        suomennus kirjoitti:

        Jokainen saa ja pitääkin puhua sitä kieltä mitä osaa mutta jos luet kysyjän kommentin tarkemmin,ymmärtänet vaikka savoksi mitä hän halusi kysyä...?!

        Mies on suomenruotsalainen ja olenkin huomauttanut hälle,(josta hän tietenkin suuttuu)kun tapaamme ihmisen joka taitaa molemmat kielet.Hän heti korostaakseen itseään,kysyy vielä,puhutko mahd toista kotimaista ja sitten tulee juttua,heh heh!
        Ja monet kerrat olen seisonut vieressä "tarpeettomana"-poimien jos jotain ymmärtäis heidän keskusteluistaan.Saatetaampa vielä heittää loppukaneetti suomeksi.Voi jee...


    • Klie

      Eri kielten osaaminen on aina plussaa,harmi vaan ettei SUOMIJUNTTI saa sitä kalloonsa !

      • lukenut aloitusta

        tai ruotsinkielisenä et sitä ymmärtänyt. Ei aloituksessa ole juttua yleensä kielitaidosta.


      • hildurvonhopsis

        ☺ ☻ Mustavalkoista ajattelua!

        Mistä sinä tiedät tämän palstan KAIKKIEN kirjoittajien kielitaidon? Miten voit tietää KENELLÄ on mahdollisesti kielitodistus ja mistä kielistä?

        Maailmassa on tiedätkös monta tärkeämpääkin asiaa kuin kielitaito, vaikka onhan siitä kielitaidosta ollut usein hyötyäkin.

        Hyvää Juhannusta sinulle !


    • mikhaildenisov

      mun ensimmäisessä työpaikassa.Siellä oli pieni
      ryhmä joka aina puhu ruorria keskenään.
      No nyt ei haittais,ossan vielä 3 muutaki!!

    • ainakin meillä menee silleen, että ruotsinkieliset puhuu ruotsia ja suomenkieliset suomea ihan sekaisin.
      Yleensä kaikki ymmärtävät mitä puhutaan. Suomenruotsi on niin yksinkertaista, että sitä oppii jopa suomenkielinenkin ymmärtämään pikkuhiljaa muutamassa vuodessa ihan riittävästi. Siis ei minkäänlaista ongelmaa. Kuka tahansa saa tietysti tehtyä tästäkin asiasta ongelman itselleen... kuten tämä keskustelun aloittaja kuulostaa tehneen.

    • Pirrejuupas

      puhuvat yleensä suomea, kuka sitä osaa, mutta kielitaitoisimmat tulkkaavat puolin ja toisin ummikoille.

      En loukkaannu, jos perheiden nuoriso puhuu keskenään muuta kuin suomenkieltä; tiedänhän etteivät he suomea osaa, eivät he tahallaan ja kiusatakseen solkkaa sitä svenskaansa.

    • elämys

      Pakkoruotsia kannattavat usein yllättäen ihmiset, ketkä eivät sitä sanaakaan ole vaivautuneet opettelemaan.

      Meidän mummo oli tämmönen.

    • ettei ihminen yksinkertaisesti osaa ilmaista jotain asiaa "toisella kotimaisella" silloinkin kun "se toinen" sattuu olemaan suomi. Sellaisessa tilanteessa voi mielestäni olla perusteltua käyttää sitä kieltä, mitä osaa.
      Muuten en itse yleensä suostu puhumaan sellaista kieltä, mitä kaikki eivät ymmärrä, jos yhteinen kieli on olemassa ja kaikkien on tarkoitus seurustella yhdessä.

      Jotkut ovat myös oikeasti ujoja ja aristelevat puhua kieltä, jota eivät täydellisesti hallitse.

      Joskus joku voi tilaisuuden tullen haluta puhua jotain osaamaansa kieltä, ellei hänellä ole tilaisuutta sitä tavallisesti käyttää. Aktiivinen kielitaito katoaa vuosien kuluessa käyttämättömänä helposti.

      Tässäkin asiassa antaisin kaikkien kukkien kukkia, enkä suostu ottamaan näppylöitä toisten huonotapaisuudesta. - Kannatan tosin kaikenlaisen kohteliaisuuden lisäämistä ihmisten välisessä kanssakäymisessä. ;))

    • fiftyfive

      puhumaan Ruotsia, sitähän opetetaan koulussakin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      129
      6441
    2. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      72
      6328
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6225
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      347
      4016
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2452
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2379
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      131
      1466
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1359
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      190
      1156
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      980
    Aihe