.
Aamu-TV:ssä käsiteltiin lomastressiä (kuten joka vuosi ennen kesälomia). Mielenterveysseuran uusi johtaja oli neuvoja antamassa. Hänen mukaansa lomaa tulisi pitää ainakin kolme viikkoa ja ainakin muutaman päivän tulisi olla "aivan irti" työkuvioista. Lisäksi hän suositteli "pehmeää laskua" sekä alkupäässä ja loppupäässä (so. totuttelua).
Suomen Mielenterveysseura,
Föreningen för Mental Hälsa i Finland, maailman vanhin vapaaehtoinen mielenterveysjärjestö, per. 1897 *Lapinlahden keskuslaitoksen (sairaalan) ylilääk. Anders Thiodolf Sælan (1834–1921) nimellä Skyddsföreningen för Sinnesjuka –Turvayhdistys mielenvikaisia varten. Nimenmuutos 1919 Stiftelsen för Psykisk Hälsa – Sielunterveysseura; 1939 Hermo- ja mielitautien vastustamisyhdistys. Nyk. nimi on vuodelta 1952 (1992 liitto). Toiminnanjohtaja (Pirkko Lahden jälkeen) syyskuusta 2006 Marita Ruohonen (1953–).
Lomasstressi
5
516
Vastaukset 5
- tuntuu ajatus,
että lomalla stressiä ? Paras aika koko vuodesta.
- Psykopatologia
.
Esim. loma-odotusten ja -toteumien välille voi tulla suuri diskrepanssi, mikä purkautuu raivokohtauksina.
Kysyjä itse asiassa implkioi, että stressin lähteet ovat ulkoisia.
. - Onko tämä
Psykopatologia kirjoitti:
.
Esim. loma-odotusten ja -toteumien välille voi tulla suuri diskrepanssi, mikä purkautuu raivokohtauksina.
Kysyjä itse asiassa implkioi, että stressin lähteet ovat ulkoisia.
.lomastressi relevantti asia? Minusta se on väkisin tehty.
Ennen tupakan lopettaminen oli sama kun vain tumppasi tupakan ja se siitä. Nyt siitä ja monesta muusta on tehty vaikea tapa lopettaa, lieko nikotiinilaastarien ja purukumien myyntikikka? On vaikka minkälaista asiaa josta väkisten tehdään ongelma.
Silloin kun Estonia upposi ruotsalaista miestä haastateltiin, jonka tyttö oli palastunut. Mies sai siitä juuri tiedon ja oli hyvin vihainen tiedonkululle, sen hitaudelle. Toimittaja kysyi saitteko kriisiapua, johon mies vastasi; en, enkä tarvitse!
Järkimies.
Jos vaikka lyö vasaralla peukaloon niin koko kadunpätkä saa kriisiapua ja psykologit pullistelevat televisiossa ja pönkittävät narsismiaan. - Psykopatologia
Onko tämä kirjoitti:
lomastressi relevantti asia? Minusta se on väkisin tehty.
Ennen tupakan lopettaminen oli sama kun vain tumppasi tupakan ja se siitä. Nyt siitä ja monesta muusta on tehty vaikea tapa lopettaa, lieko nikotiinilaastarien ja purukumien myyntikikka? On vaikka minkälaista asiaa josta väkisten tehdään ongelma.
Silloin kun Estonia upposi ruotsalaista miestä haastateltiin, jonka tyttö oli palastunut. Mies sai siitä juuri tiedon ja oli hyvin vihainen tiedonkululle, sen hitaudelle. Toimittaja kysyi saitteko kriisiapua, johon mies vastasi; en, enkä tarvitse!
Järkimies.
Jos vaikka lyö vasaralla peukaloon niin koko kadunpätkä saa kriisiapua ja psykologit pullistelevat televisiossa ja pönkittävät narsismiaan..
Täysin keinotekoinen! Ja hassua on myös, että asian esiin ottamisella ei ole mitään vaikutusta ns. lomastressiin; kunhan saadaan näköradioon "hieno" aihe.
Sama asia liikenne-valistuksessa: täysin hyödytöntä, mutta saadaanhan aikaan joitain suojatyöpaikkoja.
.
- muistutuksesta
Aiheellista muistuttaa joka kesä, koska omassa työyhteisössäni lomastressi alkaa jo siitä että ehtivätkö työt valmiiksi ennen lomia ja se pahin työpiikki osuu juuri sille viimeiselle viikolle ennen lomia ikään kuin loman alkamiseen ei olisi voinut hyvinkin varautua aiemmin. Pelko omasta tarpeellisuudesta näkyy juuri siinä, ettei osata jättää/delegoida keskeneräisiä prjekteja muille. Otetaan känny mukaan, että saadaan sitten lomallakin kiinni! Ja tottakai ne muutamat työpäivän luppohetket viikkoja ennen lomia täytetään lomasuunnitelmia kollegoiden kanssa jakaessa, eikä kukaan kehtaa olla köyhä tai kipeä. Loma on keino vakuuttaa muut siitä, miten se elämä alkaakaan ja kukaan tuskin uskaltaisi myöntää tekevänsä ei mitään. Tai sitten tehdään numero,miten tämä kesä kuluu kotinurkkiin tutustuessa ja kesälehtiä aamiaisella rauhasa lukien.Pohja lomailluusioista putoaa, jos toteaa lakonisesti ottavansa lomapäivän kerrallaan.
Syitä lomastressin pakonomaiseen kehittelyyn en ole jaksanut paljoakaan pohtia, mutta kyllä siinä hyvin pitkälle koetetaan täyttää muiden odotuksia kuin kuunnella omia tarpeita. Sen vuoksi ns rauhottuminen/hiljentyminen/ jonkinmoinen työn lopettamisesta johtuvien vieroitusoireiden eläminen läpi muutaman päivän olisikin järkevää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 661090
- 69762
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️42758- 149726
- 72707
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37665Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)78643- 51622
Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k202566Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m111547Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19540Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18490- 84476
- 50476
Sara Sieppi ja hissi tänään
Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail113464Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto64426Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline107423YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene24413- 52403
- 17402