Heippa kaikki. Soitin tänään ja varasin ajan neuvolaan:) olen kohta viikolla 7. Jänskättää kun ekaa kertaa sinne:) Millasta teillä oli? Mitä ne siel tekee? Voiko miesystävä tulla sinne matkaan? :) kiitos etukäteen
neuvolaan
eka kertaa
2335
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
hmm..mitähän ne siellä tekikään..kait se vaihtelee vähän paikkakunnittain. Joissakin paikoissa kuuntelevat sydänäänet,joissakin paikoissa ei(ei luultavasti niin alussa kuuntele)
Mulla kuunneltii ja just ja just saatii kuuluvii ekalla kerralla.Sit ne ottaa verikokeita ja kyselee terveydestä ja miehen terveydestä(eli ihan hyvä jos mies tulee mukaan)ja taitaa punnita sinut ja verenpaineen mitata. ja antaa ohjeita ruokavalioon ja kertoo mitä pitää välttää ja varaa uuden ajan..siinä ne sitten kuta kuinkin oli. Mukavaa odotusta!
..oli vähän samanlaista kuin edel.kirjoittajalla.. Eli lappuja/ tietoja täyteltiin suvun sairauksista omiin sairauksiin jne. Pituus, paino... Sitten mitattiin verenpainetta ja otettiin pissanäyte. Ja sai lähetteen verikokeisiin, jossa katsotaan hemoglobiinia, verenkuvaa, hiv, veriryhmä jne..
Mitään sydänääniä ei kuunneltu meillä..
Ja sitten sai tietenkin sitä tietoutta raskaudesta ja kauhia pinkka lappuja ja vihkosia mukaan :)