Kastelahja

Eli minua pyydettiin tässä kummiksi ja tietenkin suostuin noin hienoon pyyntöön. En kuitenkaan ole ollut ennen kummina enkä hirveästi käynyt noissa ristiäisissä.

Kysymys kuuluukin mitä minun olisi hyvä ostaa kummina (ei sylikummina)kastelahjaksi?

Eikö sen lusikan osta sylikummi?
71863
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei kai noiden kummilahjojen suhteen ole mitään sääntöjä, että kuka kummi saa mitäkin hommata. Ja eihän kenenkään edes tarvitse hommata mitään.

Minä hommasi lahjaksi kummilusikan, vaikka sain vasta 10 minuuttia ennen kastetilaisuutta tietää olevani sylikummi.

Äänestä
  • Usein kummilusikan ostaa sylikummi.

    Muita ehdotuksia kastelahjaksi:
    Hopeinen kynttilänjalka
    Kastesormus
    Hopeinen valokuvakehys
    "Kun olin pieni"-kirja
    Valokuva-albumi

    Aika paljon ostetaan myös vaatteita ja leluja
    kastelahjaksi.

    Äänestä

En nyt kylläkään vastaa kysymykseesi (anteeksi), mutta toivottavasti jollain tavalla tulee auttamaan myös sinua :)

Ajattelin tehdä kummilapselleni pienen arkun/laatikon (vauvamuistoille) jonka koristen kauniiksi ja kanteen tulee hänen nimi, pituus ja paino.
Ni voikohan tuon antaa ihan kastelahjana vai "kuuluuko" antaa niitä hopeajuttuja?
Minusta ne on jotenki tylsiä..

Äänestä
  • voin kertoa, että vanhemmat varmasti arvostavat itsetehtyä lahjaa! Ainakin minä olisin ollut todella iloinen, jos kummi pitää vauvaa ja omaa kummiuttaan niin tärkeänä, että näkee vähän vaivaa persoonallisen lahjan eteen.

    Äänestä

  • lapsen äitinä kirjoitti:

    voin kertoa, että vanhemmat varmasti arvostavat itsetehtyä lahjaa! Ainakin minä olisin ollut todella iloinen, jos kummi pitää vauvaa ja omaa kummiuttaan niin tärkeänä, että näkee vähän vaivaa persoonallisen lahjan eteen.

    Mitäs mieltä muut ovat, onko "pettymys" jos ei tule vauvalle hopealahjoja?

    Äänestä

  • täst tulee kans kummi :) kirjoitti:

    Mitäs mieltä muut ovat, onko "pettymys" jos ei tule vauvalle hopealahjoja?

    Itse ainakin arvostan itsetehtyjä lahjoja, ovat parempia kun tavalliset hopeiset. Minun lapseni sai 3 hopeista valokuvakehystä. Moni ostaa sellasen, joten jos on useampi kummi niin olisi hyvä että edes joku toisi muutakin.

    Äänestä

  • lapsen äitinä kirjoitti:

    voin kertoa, että vanhemmat varmasti arvostavat itsetehtyä lahjaa! Ainakin minä olisin ollut todella iloinen, jos kummi pitää vauvaa ja omaa kummiuttaan niin tärkeänä, että näkee vähän vaivaa persoonallisen lahjan eteen.

    Toiset meistä on näpertelijöitä ja toiset ei. Jotkut antavat rahaa, jotkut itse väkerrettyjä juttuja ja jotkut AIKAA. Ei se itse tehty lahja korreloi millään muotoa kummiuden tai lapsen arvostuksen kanssa. Se voi olla merkki vaikka pihiydestä =) Niin että kannattaisin, ettei mitään lahjamuotoa nosteta ylitse muiden.

    Itsekkäät syythän minulla tuohon mielipiteeseeni on. Minusta olisi ihana olla näppärä käsistäni ja kykenevä "näkemään vaivaa persoonallisen lahjan eteen", mutta olen niin onneton poropeukalo, että olen vuosien saatossa oppinut, että minun kannattaa kuitenkin käydä kaupan puolella - arvostan lahjan saajaa yleensä niin paljon, etten viitsi lykkiä hänelle jotain näillä taidoilla kasaan puserrettua taulua tai muuta vastaavaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuleva kummi kirjoitti:

Eli minua pyydettiin tässä kummiksi ja tietenkin suostuin noin hienoon pyyntöön. En kuitenkaan ole ollut ennen kummina enkä hirveästi käynyt noissa ristiäisissä.

Kysymys kuuluukin mitä minun olisi hyvä ostaa kummina (ei sylikummina)kastelahjaksi?

Eikö sen lusikan osta sylikummi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu