EverClean-kissanhiekat

?kysymys?

Onko kuinka monella kokemuksia EverClean-kissanhiekasta? Niitähän on eri laatuisia, mikä on mielestäsi parasta? Pöllyääkö paljon? Kulkeutuuko tassuissa ympäriinsä? Ovatko kiteet suuria vai pieniä? Entä paakkuuntuuko hyvin?

Nyt meillä on käytössä Rainbow'n valkoinen paakkuuntuva kissanhiekka, johon en ole lainkaan tyytyväinen vaikka monet ovat sitä suositelleet. Se ei paakkuunnu tarpeeksi hyvin, pöllyää mielettömästi ja hiekkakiteitä on hirveästi ympäri asuntoa. Siksipä se EverClean kiinnostaisi...

3

4070

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rinsessa

      Meillä on käytössä EverCleanin Fresh Guardia. Ei oikeestaaan pölise, huonoa on kyllä juuri se että pieni mikrohiekka kulkeutuu tassujen mukana ympäri asuntoa. Mutta laatikoiden eteenhän on ostettavissa niitä mattoja joihin hiekat jää. Meillä tätä mattoa on korvaamassa vanha pieni pyyhe :)

      Paakkuuntuu hyvin ja on ihan omaa luokkaansa hajujen eristämisessä. Meillä on 2 leikkaamatonta kollipoikaa ja pissa ei haise lainkaan. Meillä on ainakin oltu tyytyväisiä siihen hiekkaan ja uskallankin suositella :)

    • Cooni

      Meillä käytettiin pitkälti toista vuotta EC:N heavy Dutya. Erittäin hyvä hiekka, ei edes leikkaamattoman kollin pissa haissut läpi. Ei juurikaan pölyä ja on riittoisaa.

      Hinta vaan on aika suolainen, joten siksi ollaan nyt kokeiltu paria muuta mikrohiekka-merkkiä. Inodore melkeinpä hakkaa laadussa EverCleanin. Ei pölyä, tekee tosi tiiviit paakut ja sitoo hajut erinomaisesti. Hinnaltaan edullisempi, kuin EC (~19€/14kg)

    • Less track

      kokeilin Evercleania (Less track) mutta ei se ollut mitenkään erikoista. Paakut tarttui tosi tiukasti laatikon pohjaan ja sitä pikku kiveä levisi joka paikkaan vaikka hiekka oli "less track"-merkkiä.

      Vihdoin takaisin Rainbowiin, ei sekään täydellistä ole mutta kuitenkin parasta mitä olen löytänyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      86
      4439
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      20
      2827
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2694
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1886
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1746
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      127
      1536
    7. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      152
      1530
    8. Miksi miehet hermostuvat tyhjästä?

      Olen tässä viimeisen vuoden sisään pudottanut melko reilusti painoa mikä on sitten saanut useammankin lähipiirin aiemmin
      Sinkut
      111
      1481
    9. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      282
      1419
    10. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      94
      1370
    Aihe