Kameratolpat Routessa

Parissakin viestissä on sanottu, että Route66:ssa on kameratolpat valmiina. Mistä ihmeestä ne löytää esim. Chicago 6000 navigaattorissa?
41678
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mitä tarkoitat tuolla "mistä löytää"? Jos tarkoitat navigaattorin näytöltä, niin löydät ne POI-valikosta. Sinun täytyy laittaa hälytykset päälle. Mene valikossa POI->POI-ilmoitus. Sieltä valitset Speed, Speed 10, Speed 20, ..., Speed 140. Sitten vain hyväksyt valinnat, jolloin se kysyy vielä missä ilmoitus näytetään (esim. näytön vasen ylänurkka), minkä matkan päästä ilmoitus annetaan (esim. 500m), sitten vielä ilmoitus-ääni.

Normaaliajossa, vaikka POI-ilmoitus ei ole päällä, niin näytöllä pitäisi näkyä nopeusrajoituksen merkki kameratolpan kohdalla. Jos ei näy, niin mene valikossa Karttavaihtoehdot-> POI ja sieltä rastit Speed-tiedostoihin.

Jos tarkoitat, että mistä löytyy muistikortilta nopeuskamera-tiedostot, niin ne löytyy hakemistosta \POIs\Skandinavia\

Äänestä
  • No tuota näyttöähän minä tarkoitin ja sieltähän etsimäni löytyi - nyt sitten kokeilemaan, miten toimii. Samalla selvisi nuo näyttöön tulevat nopeusrajoitusmerkit, ne tosin taitavat olla talvirajoitusten mukaiset ainakin omassa Routessani.

    Äänestä

  • Tolppatommi kirjoitti:

    No tuota näyttöähän minä tarkoitin ja sieltähän etsimäni löytyi - nyt sitten kokeilemaan, miten toimii. Samalla selvisi nuo näyttöön tulevat nopeusrajoitusmerkit, ne tosin taitavat olla talvirajoitusten mukaiset ainakin omassa Routessani.

    itse muokkaamaan niitä nopeuksia, esim. jos nopeus 120km/h laitat "kynän" numeron päälle ja muutat haluamasi nopeuden.

    Äänestä

  • Tolppatommi kirjoitti:

    No tuota näyttöähän minä tarkoitin ja sieltähän etsimäni löytyi - nyt sitten kokeilemaan, miten toimii. Samalla selvisi nuo näyttöön tulevat nopeusrajoitusmerkit, ne tosin taitavat olla talvirajoitusten mukaiset ainakin omassa Routessani.

    Käytätkö kännyversiota vai erillinen laite?
    Nokia 6110 mallissa näkyy olevan myös route 66 softa.
    Kuinka ollakaan Nokian tuki vastasi kameratolppakyselyyn, että tolppien paikkojen lataaminen ei ole mahdollista. Voi kuulemma lisätä POI merkintöjä karttaan mutta ne eivät hälytä.
    Onko tämä nyt todella näin, onko jollakulla kokemusta?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tolppatommi kirjoitti:

Parissakin viestissä on sanottu, että Route66:ssa on kameratolpat valmiina. Mistä ihmeestä ne löytää esim. Chicago 6000 navigaattorissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu