Olikos nyt oikea tuomio hovista kun kovensivat Greusin tuomiota?
TAEKWONDOMIES 6VUOTTA
Ex-nfta
9766
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Suomi on hieno maa! Täällä rikollisetkin saa paljousalennuksia.
ihan varmaan saa korkeimmasta luvan valittaa ja sitten koko homma kaatuu. saa melkoiset korvaukset ja voipi jopa myydä tarinan oikeudet elokuvaksi.
Ehkäpä filmaavat vankilassakin kamerakännykällä, kun hänet itsensä pakotetaan "naiseksi". Saa siinä sitten kiljua.
Ensiksi, vankilassa ei paljon kamerakännyköillä kuvailla, ellety nyt persereiässäsi pidä mokomaa jemmassa.
Toiseksi, taekwondon euroopan mestaria ei juuri mihinkään pakoteta, tokko edes yritetään, koska vankilassa kunnioitetaan kovaa jätkää. Kova jätkä on vankilassakin kova jätkä, oli tämä syyllistynyt mihin tahansa. Tarinat vankien jonkinlaisesta oikeamielisyydestä ovat ihan silkkaa paskaa. Rikollisia ja paskasakkia ne kaikki ovat.
varmaan tosiaan vankilaan saa, mutta vangeilla on kai muitakin keinoja. Uhrien lähipiirissä olisivat varmaan tyytyväisiä, jos raiskaaja pääsisi nettivideolle naiseksi. Voisi sanoa maistaneen omaa lääkettä.
Ymmärtääkseni seksirikolliset ovat halveksituimpia, varmaan tämäkin pelkääjäosastolla. Ja sama se mikä mestari on, jos muiden joukkoon uskaltautuu. Tuskin ne reilusti 1-vastaan-1 tulee, jos ne aikoo jotakin vetää anukseen, vaan hemmo laitetaan porukalla aloilleen ja mitä enemmän rimpuilee, sitä kovempaa tulee.
"Ymmärtääkseni seksirikolliset ovat halveksituimpia"
Ei pidä paikkaansa. Ei vankien keskuudessa tuollaisia moraalisia arvojärjestyksiä ole, monia seksirikollisia kiusataan ja rääkätään vankilassa siksi, että nämä ovat sellaisia nyhveröitä, joita kiusattaisiin joka tapauksessa.
Vangit kunnioittavat voimaa ja kovuutta, ei Greus missään pelkääjäosastolla ole, kun päin vastoin muut jätkät pyrkivät aktiivisesti tämän kavereiksi. Iso pomo tuosta linnassa tulee, muut vangit tietävät kyllä ettei tuon tason kaverille pärjätä ihan helpolla porukallakaan. Koska on liian iso riski saada itse kunnolla kupoliinsa, on parempi olla samalla puolella.
Kyllä se niin on että seksirikolliset ottaa pataansa jossain välissä.oli mikä karateka tms vaan.liskolla se yrittää pysyä piilossa mutta jossain vaiheessa jää sellinovi auki ja sitten se on menoa.viimiestään ensi vuonna on juttu alibissa kun tämä raukka itkee kuinka häntä pahoinpidellään.ei kukaan halua linnassa olla seksirikollisen kanssa frendi.
Joutuvatko tuollaiset seksirikolliset tyttöystäviksi Suomen vankiloissa, jos muut pääsevät käsiksi?
Kuusi vuotta on aivan liian vähän. Ainakin 20 vuotta olisi pitänyt saada, josta olisi pitänyt kärsiä ainakin 3/4.