HIFI kaiuttimet MP3-tiedostojen toistossa

Uutta äänentoistojärjestelmää olen ostamassa. Tarkoitus on toistaa esimerkiksi nettikaupoista ostettuja mp3-kappaleita.

Olen miettinyt että kumpi tossa paketissa on tärkeämpi; kaiuttimien, subbarin ja virinvahvistimen kokonaisuus vai äänikortti?

Aktiivikaiuttimia en halua. Lähinnä olen miettinyt onko mp3-ääntä ylipäänsä mahdollista toistaa laadukkaasti vai tuhlaanko täysin rahojani?
2785
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos äänikortti on huono, ja esim. lisää ääneen selvästi havaittavaa kohinaa ja säröä, ei ole mahdollista saada kokonaisuudesta hyvää ääntä. Jos alkupää on hyvä, muutkin komponentit vaikuttavat lopputulokseen.
Riippuu aika paljon omasta vaatimustasosta ja äänellisten laatuerojen kuulemisen kyvystä, voiko MP kolmosta pitää laadukkaana. Tosi hifistille se on kauhistus.

Olen kuullut, että joidenkin tutkimusten mukaan hyvää ämpeetä on vaikea erottaa CD:stä, mutta en tiedä yksityiskohdista tarkemmin. Itse ainakin kuulen selvän eron, jos teen tutusta levystä 128kbps ämpärin ja vertailen sitä vuoron perään alkuperäisen kanssa. Varsinkin diskanttipään puhtaudessa ja kirkkaudessa on eroa. Toisaalta, joku nettiradio voi kuulostaa ihan hyvältä samalla nopeudella.
CD-levyn bittivirta on 1411 kbps. Kun siitä runnotaan 128kbps MP3, yli 90% biteistä menetetään. Kyllä se vaikuttaa, ainakin henkisellä tasolla. Soittimien ympäriltä katoaa "ilmaa" ja tilantuntu kärsii. Mutta älä usko minua, vaan tee omat havaintosi. Voihan olla että tulet toimeen ämpeen kanssa.

Sanoisin, että jos ostat musiikkia, valitse 256 tai mieluummin 320kbps, jos mahdollista. Niiden haittapuolena on tietysti, että kannettavaan soittimeen niitä mahtuu vähemmän.

Omasta mielestäni ei ole kannattavaa maksaa levyllisestä 128kbps MP3-musiikkia yli kymmentä euroa, vaan kannattaa marssia kauppaan ja ostaa levy. Saa kaikki bitit ja tuotteen jota hypistellä, ja kansilehden tiedot ja kuvat.
Musiikkiin liittyy usein myös muistoja. Kun kahdenkymmenen vuoden kuluttua otat vanhan, tänään ostetun levyn käteesi, muistat jo siitä, mitä kesällä 2007 tapahtuikaan. Mitä sinulla on silloin jäljellä MP kolmosista (myönnän, meni ohi aiheesta)?

Jos muut osa-alueet ovat edes suunnilleen kunnossa, kaiuttimet (ja tietysti subbari, tai sen puute) vaikuttavat lopputulokseen selvästi eniten. Mitä kaiuttimia käytät, tai mitkä olet ajatellut ostaa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ammattiapua tarvitaan kirjoitti:

Uutta äänentoistojärjestelmää olen ostamassa. Tarkoitus on toistaa esimerkiksi nettikaupoista ostettuja mp3-kappaleita.

Olen miettinyt että kumpi tossa paketissa on tärkeämpi; kaiuttimien, subbarin ja virinvahvistimen kokonaisuus vai äänikortti?

Aktiivikaiuttimia en halua. Lähinnä olen miettinyt onko mp3-ääntä ylipäänsä mahdollista toistaa laadukkaasti vai tuhlaanko täysin rahojani?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu