Scenic II audion päivitys

Sceenikko

No ni. Lähtökohta GS 2004:seen enemmän ääntä, tässä pidempi selostus jotta joku muu voisi päästä helpommalla.

Scenic I:sen faceliftin jälkeisissä malleissa ja Scenic II:ssa faceliftiin asti (valmistus ->10/2004 ) on ollut käytössä "tunerlist" -merkinnällä varustettu CD-soitin.

Alkup. soittimen päivitys siten että kaukosäädin ja kojelaudan näyttö toimivat onnistuu useamman merkin soittimella, ainakin:
- Sony,
- VDO, tosin RC 6204 adapteri saattaa olla poistuva tuote koska maahantuojalta sitä ei kuulemma saa ja euroopan nettikaupatkin myyvät ei-oota. Samantyyppistä EDI -ratkaisua näiden Renaultien lisäksi käyttää Opel.
- Pioneer (sub-displayn sisältävät mallit, adapteri on hyvin kallis ~200e. )
- Alpine
- jotkut muutkin merkit toimivat kaukosäätimen osalta erilaisten pajojen (mm. http://www.connects2.co.uk/ ja jotkut saksalaiset) adaptereilla.
Itse laitoin VDO:t koska näyttö/kaukosäätöadapteri (RC 6204) oli halpa (n. 35e autostudio.fi, erittäin nopea toimitus) ja soittimetkin edullisia (www.caraudio24.de, halpa, hidas toimitus: 5vkoa!). Soittimeksi valitsin VDO CD 4626X, sisältää vaaditut ominaisuudet (mp3, aux-liitäntä kaapelilla, näyttö), kuvittelin sopivan ulkonäöltään ja oli melkoisen halpa (99e). Lisäksi mukaan muovinen asennuskehys Relluun (9e) ja aux-kaapeli (muutama euro).

Osat saapuivat, entinen soitin irti ja kaikki sopi paikoilleen heittämällä, adapteri vähän hämäsi koska siinä on liitäntöjä myös näytöttömille malleille mutta ohjeen mukaan mentiin. Soitin käyntiin, valikoista aux ja edi (näytön tuki) päälle ja homma toimii. Nyt parin viikon käytön jälkeen voi antaa kommentteja käytöstä:
soittimessa melkoisesti tehoa aikaisempaan verrattuna
/- käyttää näyttöä erilailla kuin alkup, 8 mrk näyttö mp3:lla melko kökkö rullauksesta huolimatta, keskittää radioaseman nimen
- ajonopeuden mukaan säätyvä volume selvästi karkeampi kuin orig., kalibroinnista huolimatta
- laitteessa turhia toimintoja (nopeusvaroitus, huoltovälimuistutus tms.)
- radio ei käynnisty automaattisesti kun auto käynnistyy, sammuu kyllä oikein. Olisko virtajohdot väärin päin...
- radion herkkyys yhtä huono kuin alkup., lieneekö antenniongelmia
- muutaman euron johdolla soittimeen aux-liitäntä mitä tahansa musiikkisoitinta varten, keskikonsolin alla oleva tarjotin hyvä paikka
- soitin on "väärän" värinen, liian vaalea, toiveissa oli laite joka ei juuri erottuisi alkuperäisestä
- kaukosäädin on erilainen Scenic II:ssa ja I:ssä joten osa toiminnoista muuttui:
-- ylempi src -näppäin pyörittää FM1,FM2 ja FM autostoren välillä, alempi src toimii normaalisti, tämä on ok
-- rulla käynnistää pikakelauksen eikä vaihda kappaletta - iso miinus!
-- kello pyrkii päällimmäiseksi jolloin näytöstä ei mitään hyötyä, clock off asetus auttaa asiaan

Kokonaisuutena hintansa arvoinen päivitys mutta ei tunnu mitenkään huippuonnistuneelta suoritukselta. Kaukosäätö on hyvä juttu mutta näytön hyöty on vähän niin ja näin.

Harkinnassa vielä soittimen vaihto VDO CD 2604 (sininen näyttö, SD-korttipaikka) tai VDO CD 2304 MP3 (erilainen käyttöliittymä, huono saatavuus verkkokaupoissa) tai sitten kokonaan erimerkkinen soitin. Lisäksi uudet kaiuttimet kiinnostavat. Kaiutinpaikat ovat saman kokoiset melkein kaikissa Relluissa ja saatavana olisi mm. Pioneer "Perfect fit" (TS-Q131C, hinnat 69,90 - 149, 90€ verkkokaupoissa) tai Alpinen vastaava setti tai sitten toki ihan normaalit edulliset erillissarjat.

6

2165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sceenikko

      No ni, laitetaas vielä kokemuksia edellisestä mallista. -97 Scenicissä alkuperäisen kasettisoittimen tilalla oli Blaupunkt Denver CD70 joka oli kiinni 7607621141 johdoilla ja 7607586511 adapterilla . Tällöin soitinta pystyi ohjaamaan kaukosäädöllä juuri samoilla toiminnoilla kuin alkuperäistä mutta kojelaudan näyttö jäi pimeäksi kelloa ja lämpötilaa lukuunottamatta. Eri adaptereissa mainintana olevat display tai not display:t eivät tarkoita näytön tukemista vaan sopivuutta auton johtosarjoihin.

      Blaupunkteista käyvät kai kaikki soittimet joissa on tuki RC10-kaukosäädölle.

      • Sceenikko

        Päivityksistä ylijääneitä osia:
        - Meg/Scenic I:seen radion sovitinpaneeli, 5€ pp
        - Scenic I:sen kasettisoitin, koodit on. 15€ pp
        - Scenic II:sen CD-soitin, koodit on. 50€ pp

        Ilmoita kiinnostus tässä niin otetaan sitten oikeasti yhteyttä.


    • Lagu 2.0T

      saa ostettua noi pioneer TS-Q131C kaiuttimet halvimmalla??

      • Sceenikko

        www.autostudio.fi: 149,90€ 0€ postikuluja
        www.caraudio24.de: 69,90€ n. 30€ kuluja
        www.bluebuy.de: 75€ n. 30€ kuluja


    • Okkim

      - radion herkkyys yhtä huono kuin alkup., lieneekö antenniongelmia

      Tuo vahvistaa käsityksiäni huonosta antennista. Onko kenelläkään sille puolelle parannusehdotuksia? Huono radion kuuluuvuus häiritsee melkoisesti (diskantit katoavat, häiriöitä äänessä). Kun joskus harvoin radiosignaali on riittävän voimakas, niin mielestäni äänentoisto on ihan kohtuullinen. Myös CD kuuluu omiin tarpeisiini riittävän hyvin vakiosoittimellakin. Eli - mitä antennille voisi tehdä?

    • Sceenikko

      No ni. Väärää tietoa jaoin kun en huomannut kaikkia toimintoja.
      VDO RC6204-sovitin: Scenic II:ssa kaukosäätimen pyörää kuskiin päin nykäisemällä kappale vaihtuukin yhden eteenpäin, taaksepäin vaihto onnistuu vain soittimesta. Siltikin tuo näppärä rulla jää melkein kokonaan hyödyntämättä cd/mp3-tilassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      58
      3991
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      93
      2358
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2022
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1783
    5. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1561
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1526
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1182
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1128
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      109
      1084
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1052
    Aihe