Olen syöttänyt kanilleni Oskua (vaikka se teidän porvareiden mielestä kamalalta kuulostaakin!)Mutta mistä imatralta saa paitsi mustista & mirristä koska siellä ei ole melkein koskaan kanin ruokaa sitä supa rabbittia?! (ei varman kirjoiteta noin!)mikä vika niissa kaupan oskuissa on? Vaikka kani tykkää niistä? tiedän että ne eivät ole kovin terveellisiä mutta eipä muuta ole "//
Ruokaa?!? Merkki?? :>>
:*D
2447
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos mitään muuta vaihtoehtoa ei ole kuin Osku, kannattaa se mieluummin jättää kokonaan pois ja panostaa sitten enemmän laadukkaaseen heinään ja monipuoliseen tuoreruokaan ( sitten jyrsittäviä, kuten oksia ja kuivattua ruisleipää). Osku on kaneille liian rasvaista (rasvoittaa monesti kanin sisäelimiä ja saattaa lyhentää kanin elinikää), ravintoarvot eivät ole muutenkaan kaneille optimaaliset, sisältää paljon väriaineita sekä muuten kaneille sopimattomia/huonosti sopivia ainesosia.
Ei eläinkaupoissa myytäviä hyviä ruokia ovat esimerkiksi Lottie-pelletti, mitä saa monista ruokakaupoista (n. 5€/1,5kg). Jos lähellä on Agrimarket, K-Maatalous tms. kannattaa tiedustella sieltä Rabbit Royalea (n. 28€/20kg). Tai jos on mahdollista edes pari kertaa vuodessa päästä johonkin liikkeeseen käymään joka myy Hobby Plussaa (16-25€/25kg) niin tuollainen säkki kestää yhdellä kanilla pitkään. Kaneille sopiva ruoka ei siis välttämättä ole aina sama kuin kallis ruoka, kuten Genesis.
Myös monista nettikaupoista kuten lemmikkiexpressistä pystyy tilaamaan pellettejä myös suuremmissa erissä, jolloin postikulut jäävät suhteessa pienemmiksi.
Musti ja Mirri onkin enimmäkseen kissoja ja koiria koskeva eläinkauppa. Imatralta löytyy imatrankoskelta (rajapatsaan kupeessa kylläkin) pistetaloilta eläinkauppa Norppis Oy, josta varmasti löytyy kanillekkin sopivaa ruokaa. Itse en kyllä henk.koh pidä ko. kaupasta ja asioin yleensä lappeenrannan eläinkaupoissa ja ostan isot säkit ruokaa. Myös tuota lemmikkiexpressiä voin suositella.