Hevosen kaviopaise

mikä lääkitys?

Apua, onko täällä yhtään eläinhomeopaattia?
Niin, no tuskin tällaisena päivänä onnistaa, mutta koetetaanpa nyt kuitenkin...
Siis mitähän homeopaattista ainetta vois kokeilla hevosen kaviopaiseeseen? Siis kokeilla, hätätilassa. Ja NYT on HÄTÄTILA.
Hevonen oireilee tyypillisin kaviopaiseoirein ja eläinlääkäri ei voi tehdä muuta kuin määrätä kipulääkettä puhelimessa ja kengittäjä, jonka pitäisi homma hoitaa on tietysti seuraavan kerran töissä vasta maanantaina. Muualta ei apua saa (tyypillistä...ja hevosethan tunnetusti sairastuu aina, jonkun ihmeellisen lainalaisuuden mukaan, juuri joko viikonloppuna, juhlapyhinä tai iltamyöhällä jne...-huokaus-).

Kotona on aika mittava varasto yleisimpiä homeopaattisia lääkeaineita erilaisin potenssein, joten mietin vaan, että josko vielä sitä kokeilisi tässä lisänä.
Vai onkohan mahdollisesti väärästä aineesta jotakin haittaa?
Käsittääkseni kuitenkaan ei, koska useinhan ainetta joudutaan vaihtamaan toiseen, jos yksi ei tehoa. Ei siis ole ollutkaan oikea.
Vai miten on?
Ja olisko jollain antaa vinkkiä mahdollisesta kokeiltavasta aineesta?
Please!!!

3

3065

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemuksella

      Nyt anna eläinhomeopaatin tutustua hevoseesi jolla on myös eläinlääkärin koulutus. Ymmärrät varmaan että on kysymys vakavasta infektiosta.

      • kouluttautuu?

        "hevoseesi jolla on myös eläinlääkärin koulutus."

        heh


    • Picea Abies

      Kuusenpihkavoide on sekä ihmisten että eläinten paiseisiin hyvä luontaishoito. Sillä on monesti jatkettu siitä missä lääkärit levittelee käsiään. Kysy minulta lisää asiasta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      19
      2635
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1291
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      947
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      138
      925
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      871
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      842
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      806
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      795
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      165
      766
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      134
      725
    Aihe