Laihialaisisäntä oli sairastunut kovaan kuu-
meeseen eikä paranemisesta ollut tietoakaan.
Oli pakko kutsua lääkäri, vaikka isäntä ei olisi
halunnut, koska se maksaa.
Lääkäri tuli, tutki isännän ja kirjoitti resep-
tin. Isäntä lähetti emännän hakemaan lääkkeet
kirkonkylän apteekista ja neuvoi:
-Ja sitten menet suoraan järven yli jäätä
pitkin eikä kirkkotietä kalliilla linja-autokyydillä. Isäntä ojensi emännälle rahakukkaron ja käski antaa sen sitten apteekkarille. Emäntä lähti ohutta syysjäätä pitkin apteekkiin, pääsi perille ja antoi apteekkarille reseptin sekä rahapussin.
Apteekkari katsoi pussiin ja ihmetteli, kun
sieltä ei löytynytkään rahaa. Hän huomasi pienen
paperinpalan, avasi sen ja luki: "Rahat suoraan sitte vasta kun jäät vahvistuu."
Apteekki
Lääkäri.
0
3819
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614368KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1483139Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo472458Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?482370- 982025
- 241883
- 301606
- 231602
- 1531445
- 341233