Suomen kansalainen asuu israelissa ja päättää Albaniasta adoptoida lapsen, niin millainen sekasotku siitä syntyy?
jos sellainen tilanne että
k.eitieltäeksy
5835
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
asuu pysyvästi Israelissa ja hoitaa adoption molempien maiden sopimusten mukaisesti. Ulkosuomalaisia on adoptiovanhempien joukossa vaikka kuinka paljon.
Eihän siitä varsinaista sekasotkua synny, mutta väärin tehty, koska silloin ei ole Pelan adptiovalmennusta, eikä testausta siitä, sopiiko ko. henkilöt ylipäätään ollenkaan adoptiovanhemmiksi ja onko adoptio lainkaan perusteltua. Tämä kuuluu ns. "villiin adoptioon".
Siis jos muuttaa Suomeen, on kuitenkin ns. "mustalla listalla".
silloinhan adoptio olisi hoidettu israelilaisen systeemin mukaan ja perhe olisi tutkittu ja syynätty siellä. Tosin en tunne Israelin adoptiolainsäädäntöä, mutta lähden olettamuksesta, että adoptio hoidettaisiin laillisesti Israelin ja Albanian lakeja noudattaen.
Omatoimiaoptiossa on riskinsä missä päin maailmaa tahansa eikä niihin pitäisi kenekään ryhtyä.
Onhan se tullut tällä palstalla selväksi monta kertaa, että vain Suomessa osataan hoitaa adoptio asiallisesti ja laillisesti, vaikka onkin "kehistysmaa".
Ja jos näyttää siltä, että jokin asia ei mene yksiin ihmisten moraalikäsitysten kanssa, niin korjataan lakia taas siten, että välitys on kaikilta osin laillista.
Vertaa laillinen ja laiton lapsikauppa.
Mitkä riskit on omatoimiadoptiossa?
Omatoimiadoptioon riski on se että sosiaaliministeri ei valvo silloin kun toiselta puolelta maapalloa adoptoidaan lapsi.
Valvonta kyseisessä asiassa tarkoittaa ainoastaan palvelun tarjoajan valvomista, sillä siellä kohdemaassa ei ole kukaan suomen ministeriöstä valvomassa vaan valvonnan hoitaa sen maan viranomainen mistä adoptio tehdään.
Sama kuin sanoisi että maailman huumekauppaa valvoo suomen presidentti. Kuulostaa hienolta että niin arvovaltainen taho valvoo sitä, mutta mitä mieltä olette sellaisesta valvonnasta. Pelkkää asenteellisella kielenkäytöllä tapahtuvaa lapsenvälitysmonopolin puolustelua.