Hei kysyisin seuraavaan muutama vuosi sitten kaverin kyydiää ollessani kaveri ajoi auton ojaan ja sitte varasti traktorin ja veti sillä auton pois ojasta. Sen jälkeen me vietiin se kone yhelle montulle ja kaveri särki sillä monta taloa pukkas kumoon ja jäätiin kiinni nyt tuli haaste ja mulle ja kaverille syytteet törkeästä vahingoteosta ja kulkuneuvon varkaudesta. Korvaus vaatimus 35te. en särkenyt mitään mutta olin siinä lähellä en voinut pysäyttää kaveria kun se ajoi kaikki mäsäksi. mitähän mulle tulee tuosta.. joudunko pahastikkin korvaamaan.... aika paha juttu
MITÄHÄN TÄSTÄ SEURAA
toinen sälli
81283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
mieti ensi kerralla että kannattaako soittaa poliisille. Traktorin luvaton käyttöönotto ei sinällään paha juttu, mutta tuo tuhoaminen on aika säälittävää. Saisitte rakentaa hajottamanne uudestaan.
niin se taitaa olla juu no sehän selviää syksyllä. ASianajaja tuumasi että ei pitäisi tulla puolta maksettavaksi
yksissä tuumin mellastaneet, niin pääsette korvaamaan yhteisvastuullisesti. Kun ei kaverisi varmaan mitään suostu maksamaan, niin saat itse maksaa koko homman.
kait se joka tekee maksaa enemmän. Mikäs oikeus se sellainen on jos syytönkin joutuu maksamaan ja vielä koko homman.....
Miten niin syytön? Koko projektihan oli tehty yhdessä ja yksissä tuumin. Totta kai korvaukset ja oikeudenkäyntikulut peritään siltä, jolla varallisuutta on.
Summaa voidaan toki "kohtuullistaa", koska uhrin ajatellaan muutenkin kertovan todellisen vahingon arvon kengännumerollaan. Arvaus korvauksen puolittamisesta voi osua oikeaan.
sen kummimmin varallisuutta ola kuin sillä toisellakaan joka kaikki tuhot teki yritin viittoa sitä lopettamaan särkemisen mutta ei auttanut. se särki kaiken
Lyödäänkö vetoa, että oikeudessa kuitenkin väitetään Sinun yllyttäneen rikkomiseen. Luultavasti kuitenkin väitetään, että suunnittelit koko jutun etukäteen.
Onko todistajia?
Miksi et poistunut paikalta siinä vaiheessa, kun juttu alkoi lipsua toiselle puolelle rikoslakia?
juu mitä todistajia tekoa ei nähnyt kukaan mutta koneen käyttöön otto tallentui nauhalle ja sitte ne nappas meidät...
mite muuten ku tuollanen vanha traktori maksaa vaan 7tonnia niin se väittää että 35tonnia sehä kusettaa saatanasti. en ole missään nähnyt niin kallista konetta vuosimalli oli joku 70 luvun paska... mites taalkoo työlle lasketaan hinta??????