Avioero

2 vuotta

Kuka kertoisi, mitä mun kantsii tehdä. Kohta tulee 2 vuotta täyteen kun ollaan asuttu erillään ja laitan avioeron vireille. Olen tänä aikana ottanut visan käyttöluoton, pitääkö mun "tuhlata" ne rahat tililtä?

5

601

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tap.

      ei kannata.
      mutat tietysti noilla tiedoilla ei voi pahemmin neuvoa,
      kun ei tiedä syytä,
      lapsia,
      miehen luotettavuuta.

      Voi vaan neuvoa, jos normaaleja olette, erotkaa sovussa.

    • on lihavaa riitaa parempi vaihtoehto

    • Jos ei oo avioehtoo, niin kummankin puolison varat, henkilökohtaiset ja yhteiset tilit sun muut lasketaan yhteen ja jaetaan osituksessa tasan. Samoin velat jaetaan puoliksi.
      Eli kannattaisi näillä näkymin pyrkiä hävittämään ns. omat henkilökohtaiset rahat ennen eron hakemista. Näinkö se menee ?

    • sopija

      Erottu on virallisesti kauan kauan sitten eikä vieläkään ositettu. Se on miten kukakin tekee, ei ole pakko, ainakaan heti. Ennen kuolemaa varmaan... :)

    • kertoo--

      kaiken.älykkyysosamääräsi lienee 0

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      110
      2301
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      22
      1855
    3. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      26
      1837
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      44
      1824
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      99
      1775
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      57
      1112
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      110
      1006
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      853
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      52
      824
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      807
    Aihe