Viime satuhäät-ohjelmasta . .

katsoiko joku viime satuhäät ohjelmaa tv kakkosesta.. siinä näytettiin boolia joka "savusi" ?
juoma oli ihan tavallisessa boolimaljassa mutta sieltä tuli koko ajan savua... kertokaas miten moinen onnistuu ?
41039
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

mahtanut olla hiilihappojäätä? Uskoakseni, varmaksi en uskalla sanoa...

Äänestä
  • mätsikkiä!

    Äänestä

se oli, katsoin ohjelman ja jossain kohtaa siitä oli puhetta ihan pikasesti siinä. :)

Äänestä

Hiilihappojää eli kuivajää

Kuivajää (hiilihappojää) jäähdyttää tai pakastaa tuotteesi nopeasti. Sen avulla pystytään pitämään tuotteet myös kylminä tai jäisinä. Kuivajää on kiinteää hiilidioksidia, joka muuttuu kiinteästä olomuodosta suoraan kaasuksi ja haihtuu ilmaan jälkiä jättämättä.

Kuivajään käyttökohteet ovat moninaiset. Lämpiminä vuodenaikoina se on oiva apu juhlien järjestäjälle, sillä se pitää tarjottavat tuotteet sopivan kylminä. Kuivajäällä ja lämpimällä vedellä aikaansaatavalla savulla voidaan myös luoda mystiikkaa ja tunnelmaa juhlaan. Boolimaljaan laitettuna se sekä jäähdyttää boolia, että antaa hienon savuefektin.

Kuivajään lämpötila on todella alhainen, – 79oC astetta. Sen takia sitä käsiteltäessä on aina käytettävä asianmukaisia suojarukkasia tai muita käsineitä. Sitä ei myöskään saa laittaa suuhun! Alhaisen lämpötilan ansiosta jäähtyminen on nopeaa. Mikäli kuivajäätä laitetaan suoraan booliin, pitää jonkun vahtia, että kukaan ei juo boolia ennen kuin savuaminen on kokonaan loppunut. Usein parempi vaihtoehto on käyttää kaksoispohjamaljaa, jolloin saadaan sama savuefekti, mutta kuivajää ei ole suoraan kosketuksissa booliin eikä näin voi vahingossakaan joutua vieraiden suuhun.

Kuivajäätä valmistetaan raemaisena sekä 1 kg paloina. Yhdestä kilosta kuivajäätä syntyy noin 530 litraa hiilidioksidikaasua.

Kuivajään myyntipaikat löydät Aga Oy:n sivuilta täältä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiinnostunut . . . kirjoitti:

katsoiko joku viime satuhäät ohjelmaa tv kakkosesta.. siinä näytettiin boolia joka "savusi" ?
juoma oli ihan tavallisessa boolimaljassa mutta sieltä tuli koko ajan savua... kertokaas miten moinen onnistuu ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu