Suosittelen myös islamilaisille tätä erinomaista kirjaa: "Ismaelin Lapset", joka on laadittu ryhmätyön tuloksena Ismaelin lapset -työryhmän toimesta.
Kirja sisältää seitsemän entisen muslimin todistuksen siitä, kuinka he löysivät Jeesuksen Kristuksen elämäänsä. Kirjasta henkii suuri rakkaus islamilaisia kohtaan ja jopa Koraania kohdellaan kunnioituksella. Itse asiassa Koraania käytetään jopa evankelioinnin apuvälineenä. Monen ex-muslimin mielestä Koraanista on edelleen luettavissa jonkinlainen alkuperäinen sanoma Jeesuksesta Jumalana ja vapahtajana. Ja tuo sanoma on heidän mukaansa kaivettavissa sieltä esiin. Valaisen nyt tätä asiaa muutaman henkilön todistuksen kautta:
Fatima, niminen nainen luki kerran Koraanista kaikki ne kohdat joissa puhuttiin Jeesuksesta Kristuksesta ja huomasi, että siellä Kristukseen liitettiin sellaisia ominaisuuksia, joita ei liitetty keneenkään muuhun henkilöön Koraanissa. Ne olivat itse asiassa Jumalan ominaisuuksia. Fatiman silmät avatuivat ymmärtämään näiden Koraanin jakeiden syvällistä merkitystä ja ne saivat hänet kyselemään eräältä kristityltä työtoveriltaan asioita Jeesuksesta, ristiinnaulitsemisesta ja kolminaisuudesta. Kaikki hänen vastauksensa viittasivat Fatiman mukaan siihen suuntaan, että Kristus todella on Jumala ja että Koraanissakin näytti lukevan niin. Fatima jatkoi tutkimukisaan kunnes huomasi lopulta rukoilevansa Jeesusta ja tunnustavansa hänet herrakseen.
Myös Paul -niminen mies huomasi, että Koraanissa Jeesukseen liitettiin sellaisia ominaisuuksia, joita yleensä liitetään vain Jumalaan, kuten kyky luoda. Koraanin mukaan kuitenkin vain Jumala kykenee luomaan asioita. Koraanissa sanotaan kuitenkin, että myös Kristus loi asioita.
Koraanin mukaan vain Jumala tietää salattuja asioita ja sanoo myös, että Jeesuksella oli kyky tietää salaisuuksia.
Kristus puhuu Koraanissa aina itsestään ja omassa persoonassaan kun taas Muhammedille aina ilmoitettiin Jumalan taholta mitä hänen tuli sanoa.
Koraanissa sanotaan myös: "Oi Allah, vain sinä pystyt parantamaan". Koraanissa Jeesus kuitenkin sanoo, että "Minä parannan sokeita ja spitaalisia".
Koraanin mukaan vain Jumala pystyy herättämään kuolleita. Koraani sanoo kuitenkin myös, että Kristus herätti kuolleita henkiin.
Koraanin mukaan Jumala on ylivertainen, vertaansa vailla ja sanoo Kristuksesta samaa.
Koraanin mukaan vain Jumalalla on tuomiovalta asioihin ja myöntää myös, että Jeesus tulee aikojen lopulla takaisin pilvissä tuomitsemaan maailmaa.
Paul kirjoitti lopulta löydöistään kirjan: "Kristuksen jumaluuden väistämättömyys" ja kääntyi kristinuskoon.
Kirjasuositus: Ismaelin Lapset
0
272
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad611189- 42891
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että334668- 51651
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116626- 51618
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 93600
- 75576
- 56564
