Jos aikoo laittaa kotisivuilleen luokkakuvan (n. ½ vuotta vanha) pitääkö siitä kysyä lupa kuvassa olevilta?
Luokkakuvan julkaiseminen sivuilla
fddfdffdfd
3326
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Atk opettajamme ainakin sanoi,kun kotisivuja teimme,että luokkakuviakaan ei periaatteessa saisi laittaa ilman kuvassa olevien lupaa.
Julkaista koulu/hää kuviakaan netissä, näissä nimittäin tekijänoikeus on valokuvaajalla, joka on antanut sinulle vain paperisen vedoksen ja siihen käyttöoikeuden. Laitonta on myös tehdä koulu/hää kuvasta kiitos jne... kortti ja teetättää niitä sukulaisille.
Tosin huoletta voit julkaista luokkakuvan netissä, kunhan et nimiä länttäse siihen. Jos joku huomauttaa niin sotket vain hänen naamansa.
ET SAA julkaista luokkakuvaa. Se on tekijäoikeudellisesti kiellettyä. Sinulla täytyy olla kaikilta kuvissa esiintyviltä lupa tähän.