kieltäytyminen bestmanin roolista

apua

Kaverini pyysi minua alustavasti bestmanikseen aikanaan oleviin häihinsä. No minähän siinä alustavasti otin kunnian vastaan, mutta tajuan nyt etten taida pystyä tehtävääni täyttämään. Vaikka tiedän että vastuuta asioista voi jakaa muille kuin bestmanille, minä olen sen verran arka ja tietämätön, että tuntuu etten minä vaan pysty. En ole ikinä käynyt yksissäkään häissä, joten ei se ainakaan tilannetta helpota!

Sitä tässä kyselenkin että minkä luokan epäkohteliaisuus se olisi vielä kieltäytyä tuosta hommasta? Miten sen kieltäytymisen vielä voisi hienovaraisesti tehdä? En halua ketään loukata ja kunniatehtävänä tuon koen, mutta ei minusta siihen taida olla. Koko hääprosessi on minulle täysin tuntematon tekijä. Ihan hääparin puolestakin tätä ajattelen....

7

5330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitenkään

      ihan suora keskustelu hääparin kanssa? Kerro, ettet tiedä ko. juhlista mitään ja että sinua pelottaa. Kyllä se siitä kun lyöt kortit pöytään ja kerrot mikä ahistaa. Yhdessä sitten selvitätte ongelman.
      Onnen tehtävään suurena päivänä!!!

    • paljonko kyseisiin juhliin on vielä aikaa, ehtiikö sulhanen löytämään uuden tilallesi, koska mielestäni sulhanen tarvitsee ystävän tuekseen suureksi päiväksi. Kuten morsiankin kaason. Jos asia on uusi sinulle niin miksi et ottaisi sitä uutena kokemuksena. Ei Bestmanin tehtävä ole suuri, meillä bestman ajaa morsiusparin autoa ja ohjaa vieraat juhlapaikalle sekä toivottavasti suostuu pitämään maljapuheen jota ei välttämättä tarvitse bestmanin tehdä. Luulen kyllä että homma onnistuu kyllä sullakin, ohjeethan annetaan ja kirkkoohjelma harjoitellaan myös moriusparin kanssa. Mutta jos nyt kuitenkin tuntuu että et todellakaan hommaan pysty niin mielestäni kannattaisi sanoa asia suoraan kuten kirjoitit ja kertoa miltä asia sinusta tuntuu. Kyllä moriusparin täytyisi se ymmärtää, jos on aikaa miettiä tilallesi toinen.

    • tuore rouva

      Jos kaverisi on alustavasti pyytänyt sinua bestmanin rooliin, niin onko hän yhtään sanonut sinulle, mitä hän bestmanilta odottaa? Jos ei, niin kannattaa kysyä tätä ihan suoraan ennen kuin teet lopullisen päätöksen. Meidän häissämme bestman oli samalla seremoniamestari, mutta kuten joku muu tuossa jo kirjoittikin, voi olla että bestman vain antaa sormuksen ja ajaa autoa ja siinä se. Selvitä siis mitä sinulta odotetaan.

      Ja jos sinusta todella tuntuu, ettet pysty hoitamaan pestiä, sano se ihan suoraan. Se on hääparille paljon helpompaa nyt kuin tyyliin viikkoa ennen häitä. Itselleni kävi juuri niin, että minulla piti olla kaksi kaasoa, mutta toinen heistä ei ikinä osallistunut mihinkään asioihin ja kun lopulta kysyin haluaako/ehtiikö hän edes olla kaasona, niin hän sanoi lopulta rehellisesti että ei. Tällöin häihimme oli enää pari viikkoa, ja tällainen tapahtuma niin lähellä häitä on kyllä tulehduttanut välejämme, vaikka ihan ystäviä vielä olemmekin.

    • onkin...

      Jos on arka juontamaan, suunnittelemaan jne.. Hommakkaa seremoniamestari organisoimaan yhdessä. Hän juontaisi häissä ohjelmia ja missä pitäisi olla esillä. Ja puhuminenhan auttaa aina. Onnea yritykseen :)

    • ota selvää

      Ensiksi: hengitä syvään ja rentoudu!

      Sitten ota selville, että mitä ystäväsi bestmanilta odottaa. Se on rooli, joka merkitsee eri ihmisille eri juttuja, ja myöskin riippuu paljon sekä hääparista että sinusta itsestäsi.

      Niissä häissä, joissa olen ollut, niin bestman on seissyt sulhasen lähellä kirkossa, ojentanut sormuksen oikealla hetkellä, kuskannut hääparia, pitänyt puheen, juontanut, johtanut leikin. Mutta olen myös ollut häissä, joissa bestman tuki sulhasta olemalla läsnä, muttei virallisesti sanonut sanaakaan, eikä se ketään haitannut!

      Joten ole rehellinen sekä itsellesi että kaverillesi. On kunnia, että ystäväsi luottaa sinuun niin paljon, että haluaa sinut tukijakseen hääpäivänä. Tuskin hän olisi niin tehnyt, jos epäilisi mahdollisuuksiasi hoitaa bestmanin tehtävä. Päinvastoin, se on luottohomma ja hän tarvitsee juuri sinut avukseen!

      Ymmärrän oikein hyvin, että sinua pelottaa ottaa vastaan tehtävä, kun et ole häissä ollut.Mutta ajattele näin: saat luoda rauhassa oman roolisi bestmanina, eikä sinun tarvitse muistella aiempien bestmanien mokia!

      Ota se haasteena päästä eroon arkuudestasi. En usko, että sinua pakotetaan tekemään mitään kammottavaa - mutta kysy tarkasti kaveriltasi ja hänen tulevalta puolisoltaan ennen kuin teet lopullista päätöstä. On täysin ok sanoa, ettet vaikka pidä puhetta tai mielelläsi juonna tai leikitä. Varmasti kaaso tai erillinen seremoniamestari löytyy.

      Ota selvää, sovi, keskustele, vasta sitten kieltäydy, jos hääpari haluaa ehdottomasti sinulle roolin, jota et missään nimessä halua.

    • ile

      itsellä sama tehtävä lauantaina ja aluksi oli järkytys miten selviää mutta siinä on paljo porukkaa ja kaikki on mennyt kivuttomasti..jotta hääpaikalla juontaa iltaa,tosin itse jaoin tehtävät kaason kans niinkuin kuuluuki ja sulhasen veljen kans..ja booli kummasti lievittää jännitystä..ainut kauhun aihe on kun kirkossa pitää lukea pitkä pätkä raamatusta mutta ei se oo kun 30 sekkaa elämästä..jotta eiköhän siitä selviä

    • korki

      Se ois mun puolelta ainaki välit poikki ja häihin eikä muuhunkaan enää mitään asiaa. Harkitsevielä kieltäytymistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      63
      1281
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      900
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      825
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      87
      712
    5. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      644
    6. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      43
      613
    7. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      574
    8. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      121
      536
    9. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      534
    10. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      523
    Aihe