6-vuotias kielikylpypäiväkotiin

haittaa puheen kehitykselle?

Tähän asti lapsi on ollut ns. tavallisessa päiväkodissa, eikä siis osaa lainkaan kielikylpypäiväkodin "toista kieltä". Pienempi sisar aloittamassa joka tapauksessa kielikylpypäiväkodissa
(3-vuotias).

Miten lapsi mahtaisi pärjätä kielikylvyssä? Eskari kuulema kyllä käydään suomeksi, ja suomalaisten sääntöjen mukaan. Mutta onhan iltapäivällä muutama tunti eskarin jälkeen...

Jääköhän lapsi ulkopuolelle porukoista? Vai meneekö kieli sekaisin? Vähän on lapselle ollut vaikeuksia s-kirjaimen kanssa, mutta nyt kesän aikana tuntuu sekin löytyneen.

Päiväkodissa kyllä kaikki ymmärtävät suomea, mutta vieraskieliset puhuvat pelkästään omaa kieltään (lukuunottamatta todella hankalia tilanteita, tai "hätätapauksia" tietenkin). Ryhmässä toinen täti puhuu suomea, toinen tätä toista kieltä. Ja eskari siis hoidetaan suomeksi.

Olisiko mitään hyötyä lapselle kielikylvystä? Ehtisikö oppimaankin jotain? Vai olisiko pelkkää haittaa? Eli parempi mennä eri päiväkoteihin?
Kielikylpyyn ei ollut mahdollisuutta kun vanhempi lapsista oli 3 v - asuimme tuolloin toisella paikkakunnalla.

9

1280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kieli

      on kyseessä?

      • alkuper.

        ranskan kielestä on kysymys


      • tai ehkä
        alkuper. kirjoitti:

        ranskan kielestä on kysymys

        sitten ei. Ei kannata liikoja odottaa. Jos on puhevikaa, niin en kyllä suosittele. Osaatteko itse ranskaa?


      • ranskaa sanaakaan
        tai ehkä kirjoitti:

        sitten ei. Ei kannata liikoja odottaa. Jos on puhevikaa, niin en kyllä suosittele. Osaatteko itse ranskaa?

        heh :D no ei todellakaan osata. Meistä olis vaan niin hienoa että muksut sitte kuitenki loistas kielipäällänsä vanhempana.


      • noinhan se just menee!
        ranskaa sanaakaan kirjoitti:

        heh :D no ei todellakaan osata. Meistä olis vaan niin hienoa että muksut sitte kuitenki loistas kielipäällänsä vanhempana.

        Vanhemmat haluaa kerätä pisteet lapsistaan eikä ajatella lasten parasta.

        Mitens sitten, kun lapset valittaa että eivät ymmärrä jotain sanaa ja mongertavat sitä teille, että mitä se ja tuo sana tarkoittaa? ja teillä ei ole aavistustakan, että mistä lapsi puhuu ja lapsen pitäisi kuitenkin selvitä siellä tarhassa vieraan kielen keskellä!!!! Huh huh!!

        kysymys näin päin.... haluaisitteko itse mennä joka päivä kahdeksaksi tunnisi sellaiseen paikka, josa ette välttämättä äidinkielellänne selviä?

        Hyvässä tapauksessa lapsesta tulee lähes kaksikielinen, mutta pahimmassa tapauksessa lapsesta tulee puolikielinen eikä osaa kumpaakaan (äidinkieli ja ranska) kunnolla vaan ne sekoittavat toinen toisiaan.


      • lapset
        ranskaa sanaakaan kirjoitti:

        heh :D no ei todellakaan osata. Meistä olis vaan niin hienoa että muksut sitte kuitenki loistas kielipäällänsä vanhempana.

        ainakaan kaksikielisiksi tule, jos vanhemmat eivät itse osaa. Miten aioitte auttaa kun kysymyksiä tulee?


    • päiväkotiin

      ovat menossa?

    • kielet

      kovin helposti mene sekaisin! Eri juttu on , saako isompi lapsi kavereita, muut ovat olleet yhdessä kauemmin. Muistakaa, että yksitynen päiväkoti on ensisijassa liikeyritys ja sen on tarkoitus tuottaa voittoa. Joten kannattaa olla tarkkana ja kysyä myös kaupungin päivähoidontarkastalta onko kaikki tuossa pk:ssa sujunut ok. Tarkoitan esim henkilökunnan määrää ja koulutusta, lasten lukumäärää jne.

    • kielikylvyllä

      Vanhempien ei todellakaan tarvi osata lapsen kielikylpykieltä ja vaikka vanhemmat sitä osaisivatkin, niin vanhempien homma on puhua lapselle ja lapsen kanssa vain äidinkielellä. Näin lapsi oppii äidinkielensä ja tarhan-koulun tarkoitus on opettaa vieraskieli. Jos ei osaa omaa kieltä, niin kuinka sitten voisi oppia toisen kielen.

      Juttele toki epäiluksistäsi päiväkodissa ja lapsi varmaankin tulee täysin ymmärretyksi myös omalla äidinkielelläsiellä.

      On aivan eriasia,kun lapsi leikin ja laulun varjolla oppii kielen, kuin jos aikuinen olisi samassa tilanteessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      67
      2277
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      230
      2182
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1478
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      20
      1282
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1242
    6. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1200
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      120
      1164
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      969
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      959
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      909
    Aihe