rogaine alotin viime elokuusa käyttää,ja siinä huomasin aika nopeasti sen auttavan....kunnes nyt huhtikuussa alkoi taas valtava joka päivän runsas lähtö..ja nyt vaan jatkuu...jatkuu.aloin viime vkol käyttää nisim,se sininen joka on norm-kuiville hiuksille....onkohan siitä shampoosta apua...ja mahdoinko tilata sen oikean josta oon lukennut paljon hyvää....mun tilanne aika toivoton kuten niin monella täällä...
kaikkea kokeillut nainen...
toivoton tapaus
71560
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Itselläni Rogainen hyvät tulokset alkoivat näkyä vasta lähes vuoden käytön jälkeen. Jossain vaiheessa hiustenlähtö alkoi taas runsaana, mutta jatkoin kuitenkin Rogainen käyttöä kiltisti. Pian hiustenlähtö sitten pysähtyikin ja tilanne palasi normaaliksi. Nyt tukka on pysynyt hyvin päässä jo kolme vuotta. Itse pesen värjättyjä hiuksiani värjätyille tarkoitetuilla shampoilla, joskus apteekin Nizoral kuurina (kun hilseilee)
kiitos vastauksesta kaikille...ja ainakin lohdutta kuulla mitä toisilla on käynnyt....joo,minä jatkan sinnikkäästi rogainen käyttöä vaikka tuntuu että heittää rahaa kaivoon.....mut toivos o hyvää elää...
Muistelisin että joskus ihotautilääkäri sanoi radiossa että spirolaktoni auttaa naisilla hiusten kasvuun. En tiedä kuinka suuri ansio tuolla on, kun syön tuota lääkettä verenpainelääkkeenä, mutta ainakin minulla on paljon tuuheampi tukka kuin äidilläni.
Hormonit vaikuttavat myös hiusten kasvuun ja lähtemiseen. Jouduin leikkausten takia keskeyttämään hormonikorvaushoitoni ja kun aloitin sen taas uudelleen, hiuksia alkoi lähteä. En kuitenkaan tätä murehtinut, koska olin kuullut muiltakin samoista oireista ja myöhemmin hiustenlähtö oli loppunut ja hiukset kasvaneet taas kunnolla. Kun estrogeenituotanto vähenee (menopaussi) naisen testosteronituotannon suhteellinen osuus suurenee ja voi aiheuttaa hiusten lähtöä ja vartalokarvoituksen lisääntymistä (jopa parran kasvua).
Jos vielä kurkkaat tänne mikä on tuon sprilolaktoni- verenpainelääkkeen kauppanimi, nimttäin minulla on verenpaine, myös hiusten lähtöä, kysyisin käykö tuo lääke kenties meikäläiselle.
kiitos
Löysin lääkkeen ja rinnakkaisvalmisteet, ei tarviste ottaa kantaa.
Suosittelisin käymään hyvän ihotautilääkärin juttusilla. Ei siis missään arvauskeskuksien yleislääkärillä, vaan erikoislääkärillä, jolla saattaisi olla asiaan parempaa tietoa. Hiustenlähtö ei ole niitä lääketieteen päivänpolttavia kysymyksiä, joten yleislääkärit eivät siitä yleensä tiedä muuta kuin että hiukset joiltain tippuu.
Yleisesti muutaman kuukauden hiustenlähdöstä ei kannata stressata, sillä se saattaa johtua lukemattomista eri syistä. Myös siitä stressistä. Jos asia painaa, käy juttelemassa.
kiitos vastauksesta...mutta voin sen sanoa että olen ollut ja läpi käynnyt eri ihotautilääkäreitä,asia niin perin tutkittu mutta kunnon syytä ja vastausta ei tule mistään...miksi mun tukka ei pysy päässä.viime v elokussa annoin vetä ihan nutipääksi ja aloin käyttä peruukkia,samalla kan aloin roginen käyttämään...ja muutaman kuukauden päästä huomasin jo vähentyneen hiustenlähtöä.Joulun aikaan jätin peruukin ja tukka oli hyvä...mutta nyt alkoi toukokuussa ja mikä vielä jatkuu,,,valtava lähtöä joka päivä...ja nyt taas annoin vetä nutipääksi ja peruukki uudestaan käyttöön....ja jatkuvasti vielä ainakin yritän rogainea käyttää vaikka se tuntuu jotenkin turhalta,mutta en uskalla olla ilman sitä myös...jos se vaikka vielä auttaisi.....että tällainen tarina mulla.....