motskarivelijät käyvät huorien ja varkaiden satamassa Piritassa. Hanko ja Loviisa vaihtoehtoja, jos Stadista nyt ylipäätäänsä on pakko lähteä muuaalle!
Vain pellet ja
Sir BB
5599
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ja säälittävä pannuinesi
Tallinassa en ole vielä törmännyt yhteenkään varkaaseen vaikka veneenikin on aina auki. Nättejä tyttöjä löytyy ainakin Lily luxista. Siis monipulista tarpeiden tyydytystä on saatavilla. Sensijaan esim. Loviisasta et saa edes jäätelöä Suomenkielellä. Eikä tonne kestä kuin vähän reilu tunti komellakymmenellä solmulla. Tietysti jollain betonipaskalla sinne saa körötellä päivän. Tässä se ero on.
"Nainen kiinnostaako purjehdus! Haemme kesä- heinä- elokuun viikonloppu ja perjantai-illan asiakas-purjehduksille miehistöä nuorekkaista merihenkisistä naisista 17-30v. Purjehdukset iltaisin 46 jalkaisella (14 mtr) Luxusjahdilla kansainvälisessä ilmapiirissä Helsingin edustalla, viikonloppuisin Hki Tallinna Hanko..."
Aiemmat lässytykset ehtinyt jo unohtua?
Että isolla jahdilla ihan Stadissa pyörit? Taidat olla aika karhu.
Hangossa kallis ja vähän halvempi yöpyminen satamassa. Rannan "paviljongista" löytyy ravintola, jonka savujen ja örveltäjien lävitse mennään saunaan – toimii kivasti lasten kanssa?!?!?. Saunan pukuhuone kovalla käytöllä niin täynnä höyryä, että on sama onko löylyissä vai ei. Kaupungissa onneton kauppavalikoima. "Kauppakadulla" hiljaista kuin hautausmaalla.
Ainoa plussa ranta-aittojen muutamasta hyvästä ruokaravintolasta. Hanko oli ehkä joskus kesäinen merikaupunki, mutta nyt tarttis tehdä jotain.
Toisaalta tämänlainen kaupunki sopii tyylittömälle BB:lle varmasti näinkin ihan hyvin...
Sama pätee Loviisaan. Suojaton satama, jossa muutama aitta rannalla. Palvelutalo ei tarjoa mitää ekstraa, ei ainakaan niin, että olisi ansainnut taannoisen "vuoden vierasvenesataman" -tittelin.
Vanha kaupunki toissa kesänä aivan ruvella, nyt on ruvettu tekemään jotain kunnostuksia taloille.
Jos BB pörrää enimmäkseen Stadin vesillä, on sen mielipiteissä tosiaan ihan toinen kaiku. Kyllä tuollainen "merenkävijä" tietää mistä puhuu!