paljonko koiravero maksaa ? onko se pakko maksaa ? vaihteleeko sen hinta koirasta riippuen ?
kertokaa koiraverosta
7
3254
Vastaukset
- terristi
on pakko maksaa niissä kunnissa ja kaupungeissa missä se vielä on. Hinta on riippuvainen kaupungista/kunnasta, muistaakseni max. 50euroa/vuosi, ei siis ole roturiippuvainen. Soitto vaikkapa kaupungin- tai kunnanvirastoon varmistaa onko vero voimassa ja paljonko se on. Lisätietoja: http://www.laki24.fi/vero-muutverot-koiravero.html
- mistica
Osa kunnista on ajat sitten luopunut tuosta 1800-luvun käsittämättömästä jäänteestä (liittyi rabiekseen)
Siitä summasta ei koirien eteen mene juuri mitään, joskus pari roskista koirapuistoon tms-eli aivan päätöntä. Koiranomistajat maksellaan sitten ties mitä...ne eivät ole pikkusummia.
Mistäs muusta harrastuksesta tai minkä eläimen pidosta maksetaan veroa; esim. kissan, undulaatin, akvaariokalojen etc.? - eipä herrat
ole vielä keksineet kikeli ja pimppa veroa erikseen ja siihen käyttö maksu sekä katsastus
- kaitsulevi
... vielä ne keksivät senkin. Kuopiossa se jäänee pois tulevana vuonna, jospa se pili- ja pimppavero astuu voimaan ja katsastusmaksut päälle. Olisihan se oiva tapa ehkäistä sukupuolitauteja ja työllistää lääkäreitä. Jostainhan veromarkkoja on aina maksettava, että kaupungit voi hyvin. Kaupunki vois mainostaa, että tervettä tavaraa tarjolla.
Koiraveron pois jäätyä tässä koiravastaisessa kaupungissa varmaan yleinen suvaitsevaisuus tulee kiristymään. Ikäni aikana tuo suvaitsevaisuus on alkanut hipoa sellaisia lukemia, että maksan vaikka koiraveroa päästäkseni pois täältä Kuopiosta.
- fdfdfdfd
Periaatteessa ei ole pakko maksaa. Tiedän monta jotka eivät maksa koiraveroa.
- kopsattua:
Espoon taloushallintokeskus
on luopunut
ajatuksestaan värvätä
poliiseja kysymään
kaupungin koiranomistajilta,
ovatko nämä maksaneet
koiraveroa.
Länsiväylä uutisoi keväällä, että
pääasiassa virka-aikansa ulkopuolella,
oman yhdistyksensä
kautta, toimivat poliisit toteuttaisivat
kesän aikana ratsioita koirien
ulkoiluttamispaikoilla kyselemällä
koiranomistajien tietoja.
Tarkoitus oli, että kannettavalta
tietokoneelta poliisi olisi välittömästi
nähnyt, ovatko ulkoiluttajan
lemmikin veroasiat kunnossa.
Mikäli maksuja olisi ollut rästissä,
omistaja olisi saanut kehotuksen
maksaa ne. Sakkoa tai muuta rangaistusta
koiraveron laiminlyönnistä
ei olisi seurannut.
Valtuusongelmia ja huonoa
julkisuutta
Taloushallintokeskus päätti kuitenkin
jättää koiraveroratsiat pois
kesän toimintasuunnitelmastaan.
– Tilanne on sikäli onneton, ettei
poliisilla ole tarvittavia valtuuksia
ratsioiden läpi viemiseen.
Laki on siitä hassu, että koiraveron
maksamatta jättäminen ei ole rikos.
Koiranomistajat eivät ole lain
nojalla velvoitettuja vastaamaan
poliisin esittämiin kysymyksiin
totuudenmukaisesti, päivittelee
Espoon taloushallintokeskuksen
johtaja Markku Toivonen.
Sen lisäksi, että valtuuksien
puuttuminen olisi syönyt heidän
vapaa-ajalla tekemänsä työn arvoa,
poliisit suhtautuivat ratsioihin
jäyhästi sen takia, että ne tuovat
huonoa mainetta.
– Oma koira lienee niin rakas
eläin, että ratsioiden tekemisen
mahdollisuus kirvoitti kuntalaisilta
kielteistä palautetta. Poliisi ei
ollut järin kiinnostunut tekemään
yhteistyötä kanssamme, koska se
tietäisi huonoa julkisuutta. Aavistimme
poliisin vastahakoisen
asenteen, emmekä loppujen lopuksi
edes pyytäneet heiltä yhteistyötä.
Minusta on hyvin epätodennäköistä,
että ratsioita tehdään
lähitulevaisuudessakaan, Toivonen
pohtii.
Lakkautetaanko vero?
Vain noin 6 300 espoolaista on
rekisteröinyt koiransa Espoon
kaupungin kantoluetteloon.
– Silti koiria on jopa yli 40 000,
Toivonen tähdentää.
Vero, jota suuri enemmistö koiranomistajista
ei maksa ja jonka
maksamista on lähes mahdoton
valvoa, herättää kysymyksiä sen
tarpeellisuudesta. Koiraveron
kantamisesta vastaava Toivonenkaan
ei ymmärrä, miksei siitä ole
luovuttu.
– Totta kai vero tuottaa kaupungille
300 000–400 000 euroa
vuodessa, mutta se on kaupungille
aika pieni raha. Minusta on demoralisoiva
juttu, että kannetaan
veroa, jota jotkut maksavat ja toiset
eivät. En ymmärrä, miksei sitä
lakkauteta. Kaupunginvaltuustossa,
jossa tästä asiasta päätetään,
kyllä viime vuonna keskusteltiin
kiihkeästi veron lakkauttamisesta,
mutta sitä ei pantu täytäntöön. - Emäntä Donnalle
Toinen Rottis (edellinen kun kuolisyöpään kun oli 9v. vanha)
En ole ikinä maksanut koira veroa enkä maksa.
Edellinen lenkillä ollessamme ja kerran koirien uima paikalla ,sai kunnon lasin sirpaleet(rikottuja kalja ja viina pulloja).
5 kertaa vietiin edellistä tikattavaksti ja maksoin koira veron Eläin lääkärille.
Nyt tämä toinen sai kunon tikit pimeällä kun oltiin viikola aamulenkillä ja taas!oli kalja pullo rikottu.
No, yt on tikit anturoissa, siinä koiraveroa kerrakseen.
T:D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1514886Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813576SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt312563SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402233Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä872097Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632023Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?241995Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja861989Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191468Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään991272