Pelimies-77 (roolipeli idea)

Mulla on hyvä idea Roolipeliin.

Mihin voisin lähettää tämmönen idea?
Niin ett joku lukisi (en oo vielä kiirjoittanut tätä alas, mull on kaikki nää mun ideat päässäni).
Vai kiirjoitan ko tää idea sulle? ja sä kattoisit jos siit tulisi jotain?
Vai onko tää turha toivo?

Mä ainakin ostaisi tää c(=
3605
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Pistä vaan mailia...

Äänestä

En nää mitään syytä miks joku tekis pelin just sun idealle. Voitha lähettää niitä mille tahasa firmalle, mutta aika turhaa hommaa. Kannattaa vaan ostaa hyvät roolipelit ja pelata niitä.

Äänestä
  • Ilmeisesti nimimerkki Janne S. oli uusi roolipelien pelaaja ja hänellä ei ollut oikeastaan minkäänlaista kokemusta pelisuunnittelusta tai ylipäätänsä pelinjohtajan tehtävistä.

    Olet oikeassa että roolipelien suunnittelu kaupallisella tasolla on hyvinkin vaikeaa. Siis yksilötasolla, toisinsanoen jos et halua omakustanteista peliä tuoda markkinoille, pelien myyminen isojen pelifirmojen (lue: jenkkiläisten) kautta vaatii kyllä varmasti omaa ammattiasemaa kyseisissä firmoissa.

    Toinen vaihtoehto on perustaa kokonainen pelifirma, hankkii hyviä kontakteja esim. graafisen puolen työskentelijöihin, kustantajiin, painamotyön tekijöihin, jne. Sitten hoitaa itse vain pelien varsinaisen suunnittelun ja ostaa "firman piikkiin" muut palvelut jotta saa pelin markkinoille.

    Ja tuossa vaiheessa pelin on oikeasti syytä olla helevetin hyvä jotta se myy. Jos esim. teettää 5000 kopiota pelistään ja se myy vain 100 kpl niin voi kuvitella minkälainen tappio on tullut tehtyä siinä vaiheessa (ottaen siis huomioon kaikki kulut mitä on mennyt laadukkaan tuotteen hiomiseen).

    Enpä kirjoita enempää kun alkoi menemään niin päivänselvisyyksiin mutta oikeastaan eipä ollut muutakaan tekemistä tällä hetkellä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Janne S. kirjoitti:

Mulla on hyvä idea Roolipeliin.

Mihin voisin lähettää tämmönen idea?
Niin ett joku lukisi (en oo vielä kiirjoittanut tätä alas, mull on kaikki nää mun ideat päässäni).
Vai kiirjoitan ko tää idea sulle? ja sä kattoisit jos siit tulisi jotain?
Vai onko tää turha toivo?

Mä ainakin ostaisi tää c(=

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu