Parapsykologian ja ufoalan yhdistyksiä

Jani Lassila

Paranormaalin tieteellinen tutkijaverkosto - ParaNet ry
Suomen ainoa paranormaalin tieteellinen tutkimusjärjestö. Jäseneksi voi liittyä tällä hetkellä kuka tahansa, mutta tutkijajäsenyys edellyttää akateemista koulutusta.
http://www.paranet.fi

Psykobiofysiikan instituutti
Parapsykologinen tutkimusyksikkö, jonka toiminta on vuodesta 2004, jolloin instituutilla oli Turussa omat tutkimustilat. Uutta toimintaa on silti vireillä kuten sivuilta voi huomata.
http://www.psilab.info

Rajailmiöiden tutkimusverkosto
Keväällä ParaNetista irtautunut organisaatio, jonka toimintaan olet tervetullut mukaan, jos olet aikaisemmin tehnyt, teet tällä hetkellä, tai aiot tulevaisuudessa tehdä ns. rajailmiöitä koskevaa tieteellistä tutkimusta ja olet suorittanut ylemmän (vähintään maisterin tai diplomi-insinöörin) yliopisto/korkeakoulututkinnon tai suorittamassa tällaista (siis opiskelijana).
http://tech.groups.yahoo.com/group/ritvo/

Rajatiedon yhteistyö ry.
Rajatiedon harrastajien kattojärjestö, joka mm. järjestää juuri viime viikonloppuna pidetyt vuosittaiset Hengen ja tiedon messut sekä ylläpitää laajaa Acashic-portaalia. Järjestö on merkittävä parapsykologian ja ufotutkimuksen tukija, tarjoten foorumin tiedon levittämiselle, puitteet yhteistyölle ja vuosittaisia stipendejä tutkimukselle.
http://www.rajatiedonyhteistyo.fi/

Skepsis ry.
Skeptikkojen järjestö, joka tarjoaa paljon hyvääkin aineistoa herkkäuskoisemmille...
http://www.skepsis.fi

Suomen parapsykologinen tutkimusseura
Vuonna 1938 perustettu parapsykologian tutkimusseura keskittyy nykyisin lähinnä kuukausittaiseen esitelmätoimintaan ja para2000-sivujen ylläpitoon. Se järjestää satunnaisesti myös parapsykologisia yhteistyökokouksia paikallisten paraseurojen välillä.
http://www.pcuf.fi/~msiivola/para2000/

Suomen Ufotutkijat ry.
Vuonna 1972 perustettu ufotutkijoiden ja ufotutkimuksesta kiinnostuneiden valtakunnallinen keskusjärjestö. Sivuilta löytyy monenlaista aiheeseen liittyvää aineistoa sekä keskustelufoorumi.
http://www.suomenufotutkijat.fi

Tuntemattoman tiedotuskeskus
Kehitteillä oleva yhteishanke, jonka edeltäjän sivut eivät ole enää löydettävissä, paitsi internetin arkiston kautta
http://members.surfeu.fi/gamma/SuPa/

Ufo-Finland ry
Oman näkemyksensä mukaan astetta tieteellisempi vaihtoehto Suomen Ufotutkijoille, joka keskittyy julkaisemaan ja suomentamaan aiheeseen liittyviä popularisoituja tutkimuksia sekä oppaita.
http://www.ufofinland.org

4

1868

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jani Lassila

      Otetaanpa uudelleen; "toimintamahdollisuudet ovat kaventuneet sitten vuoden 2004, erityisesti rahoituksen puutteesta, mutta uutta toimintaa on vireillä kuten sivuilta voi havaita".

      Instituutin toiminnan päätyttyä Turussa olemme nyt pienen tauon jälkeen virittelemässä toimintaa Helsinkiin ja samalla toiminimemme muuttuu virallisestikin parapsykologian instituutiksi. Järjestäytymiskokous pidetään rajatiedon harrastajien kesäkokoontumisen yhteydessä 27.7.2007 Puotilan legendaarisen kummituskartanon miljöössä. Kiinnostuneiden tulee ilmoittautua tapahtumaan ennalta, viimeistään 20.7 mennessä. Lisätietoja tapahtumasta saa suoraan instituutista tai ParaNetin keskustelulistalta. Olemme myös avanneet satavuotisjuhlarahaston parapsykologian tutkimuksen kustannusten kattamiseksi.
      http://www.psilab.info

    • yhdistyksiä

      Eikös kannattaisi lyödä hynttyyt yhteen, jotta hommaan saataisiin jotain tolkkua. Uusien organisaatioiden pusaamisessa ei ole mieltä.

      • sitroen.

        pelkkää roskaa...!


      • Hourimaton

        Samaa mieltä. Nimeksi voisi panna vaikka Suomen Hallusinaatioliitto ry.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe