Meillä on kaksi kissaa tyttö 1,5v ja poika 2v, molemmat ovat sisäkissoja. Ja olemme ajatelleet että jos alkaisimme antamaan niille kunnon laatu raksuja. Eli eläinkaupassa Royal canin indoor raksut maksavat noin 11e kilo, onko raksuista järkeä maksaa nuin kovaa hintaa? Siellä oli myös jotain noin 7e kilo raksuja myös, mutta myyjä tuputti nuita (ostin sitten kokeeksi pikkupussin). Eläinläärillä oli noin 8-9e kilo jotku raksut, mitä lääkäri suositteli. Lisäksi Prismaan oli tullut jotain "laatu" raksun näköisiä pusseja, joiden hinta oli muistaakseni 7e kilo, nimeä en muista.
mitä raksuja te annatte kissoillenne?
Pussi/purkki ruokaa nuo eivät tykkää syödä, poika kyllä sillon tällöin syö. Niitä annetaan melkein joka päivä. Silloin tällöin nuo saavat suikalelihaa,kanaa,kalaa,jauhelihaa yms.
mitä raksuja te annatte kissoillenne?
Pussi/purkki ruokaa nuo eivät tykkää syödä, poika kyllä sillon tällöin syö. Niitä annetaan melkein joka päivä. Silloin tällöin nuo saavat suikalelihaa,kanaa,kalaa,jauhelihaa yms.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Royal canin-raksut on tuhottoman kalliita.
Minä syötän kissalleni eläinkaupasta ostettuja Nutra Nuggets-raksuja, niiden hinta oli 11.90 mutta pussi oli kolmen kilon pussi, eli 11,90/3kg.
Meidän kissa ei tosin kovin paljoa raksuja syö, enimmäkseen märkäruokaa ja raakaa lihaa.
Minäkin olin vuosi sitten innoissani, kun löysin halvat Nutra Nuggetit.
Kolmen kilon pussista meinasi jäädä loput syömättä, kun kissat ilmeisesti päättivät että nämä ovat aivan liian halpoja heidän makuunsa ;)
Enpä ole sen jälkeen edes tarjonnut niitä.
Kyllä on järkeä maksaa.
Tosin samoja RC:n raksuja saat myös hintaan 6e/kg, jos ostat isommassa pussissa (10kg). Kerta kissasi eivät syö juurikaan märkäruokaa, niin ei 10 kilon raksupussi ole ollenkaan huonompi ostos.
Markettiraksuista ei ole mitään järkeä maksaa 7e per kilo, koska halvemmalla saa eläinkaupasta paljon parempilaatuista ruokaa :)
Ostin tänään RC:n karvapalloraksuja pienen pussin vaihtelun vuoksi. Kissoillani on tällä hetkellä Acanaa ruokakupissa ja kaapissakin vielä monta kiloa.
8kg/33e( postarit) eli eipä oo kallis. : )
ilman postikuluja, kun ostaa vähän enemmän kerralla tai jälleenmyyjältä.
acana on laadukasta ruokaa ainakin marketti myrkkyihin verrattuna.
http://www.acanafin.com/
jos kuivaruokaa syöttää on kyllä syytä valita ne huolella. Kuivaruoka aiheuttaa kissoille virtsa ja munuaistauteja.
miten on :) toi acana on kyl halpaa, pistä linkkiä mistä saapi nuin halvalla. tosta acanasta olen kyllä kuullut että olisi laadukasta tavaraa.
lähetettiin viestit melkee yhtä aikaa, enkä kerenny lukea sitä. huomasin tuolta että meidänkin kaupungissa on acana jälleen myyjä. pitääpä kysyä sieltä
En osaa sanoa kumpi on parempaa, itse syötän kissoilleni lähinnä Acanaa, RC:tä, IAMS:ia säännöllisesti merkkiä vaihdellen ettei kisut kyllästy.
Mun mielestä ne on kaikki riittävän hyviä kissoille syötettäväksi.
Täältä saa Acanaa:
http://www.acana-kauppa.com/index.php?cPath=22
eipä ollu tässä kaupungissa enää noita acana myyjiä. mut toisessa eläin kaupassa nainen ehotti nutri goldia, 3kg pussi olis 13,9e eli 4,633e/kilo, ja toi acanan 8kg 33e pussi olis 4,125e/kilo, mut siihen tulis se 4e posti maksu jos tilaa vain ton yhden pussukan kerralla.
eli onko noista nutri goldeista kokemuksia kellään?
Me käytämme kissoillemme eläinkaupan raksuja. Vaihdellen aina merkkiä ja makuja. Aina kotona 2-3 eri raksuja.
Purinaa ainakin myydään eläinkaupoissa ja marketeissa, mutta ovat täysin eri tavaraa sisällöltään. (tuo lekurin ja eläinkaupan myyjän kertomaa). Eläinkaupan raksut ovat hieman kalliimpia, kuin markettikamat. PItkällä tähtäimellä tulevat kuitenkin halvemmiksi. Royal Canin esimerkiksi niin on tuhdimpaa ja sitä menee vähemmän. Vertaa markettiraksuihin. Kissojen maha pysyy kunnossa ja turkki hyvässä kunnossa. Monelta vaivalta välttyy.
Suosin ehdottomasti eläinaupan raksuja.
Siinä yksi harvoista ruuista jossa voidaan puhua laadusta