alkaa huomata jo liikenteessä ja täälläkin, että Kioilla ajavat ihmiset arvostavat autonsa esim. paljonToyotan yläpuolelle vaikka Kia on halvempi auto. Tojoa nämä kiinanpommeilla ajavat sanovat ruostepommeiksi ja naureskelevat ajo-ominaisuuksille ym. Mistäköhän tämä johtuu, parista testimenestyksestä vai mistä?
Kia-ihmiset
ylimielisiä
111885
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sinäpä sen sanoit. Kia on halvempi ja parempi auto, myös parempi ajaa.
..se meissä Tojota kuskeissa niin Teitä Kia-inmisiä ärsyttää, että jatkuvasti viestiä pukkaa.. Mutta yritämpä vetää lippikseni paremmin silmille, etten Yariksen ratissa aiheuttaisi hämminkiä, kun Te toki vielä suhteellisen "harvalukuinen" Kia kansa uusilla kiiltävillä autollanne porhallatte..
Kaikkee sitä kuuleekin. Eiks se ole ihan sama millä sitä ajetaan. Polkypyörällä jos tykkää jne. Saat toki itkee ja ilmaista agressios ja se helpottaa. Se saattaa olla traumaattista ja sun kia mielipiteet patoutuu :D
Omistan kia cee'd:n ja olen seurannut tätä palstaa ylläri ylläri. Ei kyl ymmärrys riitä miten päivästä toiseen väki jaksaa härnätä täällä. Tosin välillä saa hyvät naurut :D. No joo osta elämä :D ja kia
Kyllä allekirjoittaneenkin nimimerkin koeajama Ceed (diesel) tuntui kelpo peliltä. Mutta eihän se sinänsä tee muista merkeistä tai malleista entistään huonompia. Ceed ja emofirman i30 varmaan löytävät käyttäjänsä. Ja ajan kanssa selkiää miten "arvostus" asettuu jatkossa.
Tuo Kian arvostus on muuten aika kaksijakoinen juttu. Täällä 24:lla monet haukkuu autoa imagoltaan suorastaan Ladaksi, mutta itse uuden ceedin omistajana olen kohdannut todellisuudessa lähes päinvastaista asennetta: monet puolitututkin ovat olleet merkistä erittäin kiinnostuneita ja ompa jopa jotkut kehuneet ottavansa Kian merkkinä vakavasti harkintaan seuraavaa autoa hankkiessaan, jotkut ihan sillä kokemuksella, minkä ovat ceedini koeajosta saaneet. Toiset ovat todenneet vain, että aika erikoinen merkkivalinta toi Kia, minkähänlainen auto tuo on? Muutama ihminen on ottanut kantaa lähinnä - eikös noilla ole huimat takuut - tyylisillä arvioilla kun ovat ceedini nähneet. Yhtään "en ikinä ostais Kiaa" kommenttia ei ole totta puhuen vielä kuulunut. Kuten sanottu, yleensä Kia on ainakin täälläpäin otettu merkkinä hyvin vastaan.
Sama ilmiö on nähty aiemminkin. Kun erästä itäautomerkkiä alettiin koota länsiosita ja muutama testivoittokin kertyi tilille, niin osalla ko. merkin omistajista alkoivat munuaiset toimimaan väärinpäin ja meno oli vielä hurjempaa kuin tämän palstan fanaatikoilla. No, kyllä se arki koittaa Kiankin omistajille.
se "itäauto" Tojosta huimalla kyydillä ja nyt on KIA tehnyt saman.
No ne huvittavimmat jutut siitä itäautosta on kirjoitettu vertaamalla sitä saman konsernin kalliimpiin merkkeihin tyyliin "olin ostamassa uutta autoa 80.000 €:n hintaluokassa, mutta sitten koeajoin Zastavan ja sain lähes samat ominaisuudet huomattavasti halvempaan hintaan." Tästä tulee ihan mieleen 70-luvun huoltoasemat ja c-kasettitelineet kassan vieressä, joissa myytiin käännösiskelmiä ja muuta paskaa cover-tuotetta "lähes alkuperäisenä" halvalla.
Taitaa Kia-miehille Toyota olla jonkinlainen ikoni, jonka haastaminen on elämää suurempi asia. Itse pitäydyn mieluummin alkuperäisessä ja jätän halvat kopiot muille.
Korealaiset ovat kovia kopioimaan kuten muutkin aasialaiset. En kuitenkaan näe mitään syytä nimittää näitä nykyisiä Kia-malleja kopioiksi. Minkä kopio, ja millä perusteella?
Minulla on ollut vielä pari vuotta sitten Toyota, eikä minulla ole missään nimessä Toyotaa vastaan mitään vieläkään. En tiedä, miksi tämä Toyota-Kia -vastakkainasettelu on täällä niin suosittua. Omalla kohdallani oli vain todettava, että Kian tuote kompaktien citymaasturien luokassa oli ominaisuuksiltaan ja toki hinnaltaankin houkuttelevampi kuin Toyotan tuote. Siksi Sportage eikä RAV4.
Tojo-ihmiset vois mennä winettään autoaan sinne tojisti-palstalle. Tää on meinaan kia-palsta, eikä tofu-poitsujen itkumuuri.