niin, nyt kun teranssi on kokonaan katettu ja syksykin pukkaa, oisko muuta vaihtoehtoa kuin thyrox levyt, alle mahtuu kyllä on harkkojen päälle tehty, näkyis vain ikävästi se thyrox lautojen välistä sais teranssin päädystä ne sinne kyllä työnnettyä ja ilmarakoakin jää noin vajaa 10cm... niin mitä muita vaihtoehtoja, jokin lämmityskin olisi kiva, säteilylämmitin, onko kokemuksia tilaa noin 18 neliötä lattiapintaa
teranssin alle"eristys"
kale
51733
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
on terassi, ei teranssi. toisekseen styroksit tulee huomioida perustusvaiheessa ja laittaa sepelikerroksen alle. ja routasuojalevy saattaa olla styroksia parempi. äärimmäisen vaikea kysymys näin heikkojen pohjatietojen valossa.
Ikävä sanoa, mutta tuolla tietotaitotasolla tuloksena on tosiaan 'eristys'
ja luultavimmin kokoelma rakennusvirheitä.
Mitenhän teillä se itse talo...
Yksi vaihtoehto on pyytää joku asiantuntija käymään. Heh teranssit ja thyroxit vähän viittaa siihen että itsellä tuo asiantuntemus hiukan hakusessa.
Mikähän ajatus sinulla on eristää terassi ?
Kyllä se harkkojen päällä pysyy ryhdissään talven ajan ja otat taas keväällä kovaan käyttöön.
Eristys olisi pitäny laittaa sinne harkkojen alle. Ei "eristyksestä" ole hyötyä jos se laitetaan vain harkkojen väliin.